Konteyner kentte karne heyecanı

İç savaşın yaşandığı Suriye'yi terk edip, Türkiye'ye sığınan ve Kilis'in Öncüpınar İlçesi'nde kurulan konteyner kentte barınan 4 bin 220 Suriyeli çocuk törenle karne aldı

Konteyner kentte karne heyecanı

13 bin 500 kişilik konteyner kentteki karne törenine Kilis Valisi Süleyman Tapsız, Kilis Milletvekili AK Parti'li Opr. Dr. Fuat Karakuş, Kilis Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Çiçekli, 7 Aralık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Güvenç, İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Aslan ile daire müdürleri katıldı.

Vali Süleyman Tapsız ile diğer protokol üyeleri Suriyeli öğrencilere karnelerini dağıtırken renkli görüntüler oluştu. Suriyeli öğrencilerin yoğun sevgi gösterilerini Vali Tapsız, karşılıksız bırakmayıp, hediyeler dağıttı. Öğrenciler, yaptıkları resimleri Vali Tapsız'a hediye etti. Suriyeli bir öğrencinin İstiklal Marşı'nı hatasız okuması duygusal anlar yaşattı. Daha sonra Suriyeli çocuklar, Türkçe şarkılar söyledi.

Törende konuşan Vali Tapsız, tüm Türkiye'de 16 milyon öğrencinin karne aldığını belirterek, şunları söyledi:

"Kilis'te yaklaşık 33 bin öğrenci karne alıp, yarı yıl tatiline giriyor. Kendi okullarımızda değil, Öncüpınar Konteyner Kentte'ki bütün okullarımızda da Suriyeli misafirlerimizin çocukları da tatile giriyorlar. Hem onların karnelerini dağıtmak, hem de çeşitli hediyeler vermek üzere buradayız. Hepimizin bildiği gibi burada ilk, orta ve liselerde toplam 4 bin 220 öğrencimiz var. 180 öğretmeniz eğitim öğretim veriyor. 180 öğretmenden 112'si Suriyeli öğretmen. 25 öğretmenimiz Türkçe dil eğitimi veriyor. Suriyeli öğrencilerde 15 günlük karne tatili yapacaklar. Gördüğünüz gibi konteyner kentte her alanda güzel hizmetler veriyoruz. Çocuklarımız Türkçe'yi çok güzel bir şekilde öğreniyorlar. Az öncede bize İstiklal Marşımızı bir öğrencimiz çok güzel bir şekilde okudu. Suriyeli öğrencinin İstiklal Marşımızı böylesine hatasız okuduğunu görünce duygulandık. Öğrencilerimizi ve öğretmenlerimizi tebrik ediyorum."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!