Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Komutanlar beş yıl gençleşiyor!

TSK'da terfi süreleri kısalacak. 62 yerine, 57 yaşında Genelkurmay Başkanı olunabilecek

Komutanlar beş yıl gençleşiyor!

Türk Silahlı Kuvvetlerinde rütbe bekleme süreleri azaltılıyor. Albaylıkta 5 yıl olan süre 4 yıla, Tuğ-Tüm, Kor ve Orgenerallikte 4'er yıl olan süre de, 3'er yıla indirilecek. Böylelikle bir Silahlı Kuvvetler mensubu, 5 yıl önce ve 57 yaşında Genelkurmay Başkanı olabilecek.

Halen Türk Silahlı Kuvvetlerinde bir Orgeneral 62 yaşında Genelkurmay Başkanlığı görevine gelebiliyor. 21 yaşında Teğmen olarak göreve başlayan TSK mensubu, Üsteğmen, Yüzbaşı, Binbaşı, ve Yarbay rütbeleri sonrası, 39 yaşında Albay, 44 yaşında da Tuğgeneral olabiliyor.

BAŞKAN 4 YIL KALACAK
Tuğ-Tüm-Kor ve Orgenerallik rütbelerinde de toplam 16 yıl geçiriyor. İki yıl Kuvvet Komutanlığından sonra en erken 62 yaşında Genelkurmay Başkanı olabiliyor ve en çok 67 yaşına kadar görevde kalabiliyor. TSK Personel Kanunuda yapılacak düzenleme ile, Albay rütbesi dahil komutanların gençleştirilmesi hedefleniyor.

Gazeteport'un haberine göre değişiklik sonucu Genelkurmay Başkanları yaş haddine de takılmayacak ve bu makamda 4 yıl süreyle görev yapabilecek. Yaşar Büyükanıt ve İlker Başbuğ gibi Genelkurmay Başkanları yaş haddi nedeniyle bu makamda 4 yerine 2 yıl kalabilmişlerdi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!