Komşuda ortalık karıştı! Gözaltılar var

Yunanistan'da "Albaylar Cuntası" karşıtı öğrenci ayaklanmalarının yıl dönümünde çıkan olaylarda 8 kişi gözaltına alındı, çok sayıda kişi hafif yaralandı.

Komşuda ortalık karıştı! Gözaltılar var

Başkent Atina'da sendikalar, sol gruplar ve çeşitli öğrenci  derneklerinin yanı sıra siyasi parti mensuplarından oluşan 10 binden fazla kişi,  "17 Kasım Öğrenci Direnişi'nin" sembolü Atina Teknik Üniversitesinden  (Politehnio), ABD'nin Atina Büyükelçiliğine yürüdü.

Gösteri sırasında bir grup, Amerikan bayrağı yaktı.

ABD karşıtı sloganların atıldığı, ırkçılık, faşizm ve kemer sıkma  önlemlerine karşı pankartların taşındığı geleneksel yürüyüş, olaysız sona erdi.

Yürüyüşün ardından bir grup, gösteriye katılan hükümetin ana ortağı  SYRIZA'dan bakan ve yöneticilere tepki göstererek şişe ve yumurta fırlattı.

Öte yandan, yürüyüş sonrasında Teknik Üniversite çevresindeki sokaklar  ve Eksarhia semtinde kendilerini "anarşist" olarak tanımlayan yüzlerce gösterici  ile polis arasında arbede yaşandı.

Saatlerce süren olaylarda göstericiler, çöp tenekeleri ve lastiklerle  kurdukları bariyerlerin arkasından molotof kokteyli, havai fişek ve taş atarken,  polis de göz yaşartıcı gaz ve ses bombalarıyla karşılık verdi.

Polis, ayrıca bahçe demirlerini keserek üniversite binasının içine  girmeye çalışan göstericilere tazyikli su ile müdahale etti.

Atina polisinden edinilen bilgiye göre, saatlerce devam eden olaylarda  8 kişi gözaltına alındı. Olaylarda çok sayıda kişi arbede nedeniyle veya yoğun  gazdan etkilenerek hafif yaralandı.

Öte yandan, ülkenin ikinci büyük kenti Selanik ile Patras'taki  yürüyüşlerin ardından çıkan olaylara çevik kuvvet ekipleri müdahalede bulundu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!