Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Komşu sandığa gidiyor

İçişleri Bakanlığı, 32 partinin seçime katılacağını, yeni 359 bin 959 kişi ile birlikte ülkedeki seçmen sayısının 9 milyon 850 bin 802 olduğunu duyurdu.

Komşu sandığa gidiyor

Ekonomik durgunluğun 5. yılında borç yüklü ülkede işsizlik ve ücret kesintilerinin altında büyük bedel ödeyen halkın, sandığa siyasileri  cezalandırmak için gitmesi bekleniyor.
Ülkeyi yaklaşık 40 yıldır dönüşümlü olarak tek başlarına yöneten iki büyük parti ND ve Panhelenik Sosyalist Hareket PASOK'un ekonomik krizle mücadele yöntemleri nedeniyle halk desteğini büyük ölçüde kaybettiği anketlere de yansıdı.
Ülkenin AB ve IMF gibi uluslararası kreditörleriyle imzaladığı sert kemer sıkma önlemlerini içeren ikinci borç anlaşması (memorandum), memorandum yanlısı iki parti PASOK ve ND'nin tek başına iktidar olmasının önünde büyük engel oluşturuyor.
Siyasilerin, memorandumun yükümlülüklerine uyulması gerekliliği ile halkın buna tepkisi arasındaki dar manevra alanına sıkıştığı ülkede, seçim kampanyaları da sessizce yürütülüyor.
Seçim sonrası anlaşmazlıkların hükümetin kurulamaması riski ile olası bir siyasi kriz getirmesinden korkuluyor. Anayasa'ya göre, bir ay içerisinde hükümetin kurulamaması durumunda, Haziran'da yeniden seçime gidilecek.
Memorandum karşıtı sol partiler ise görüş ayrılıkları nedeniyle kendi aralarında bir koalisyon oluşturamıyor.
Batı Trakya'da çeşitli partilerden 18 Türk aday var.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!