Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Komisyon IRA ve ETA örneklerini inceleyecek

TBMM Toplumsal Barış Yollarının Araştırılması ve Çözüm Sürecini Değerlendirme Komisyonu, IRA ile ETA örneklerini mercek altına alıyor.

Komisyon IRA ve ETA örneklerini inceleyecek

TBMM Toplumsal Barış Yollarının Araştırılması ve Çözüm Sürecini Değerlendirme Komisyonu Başkanı AK Parti Amasya Milletvekili Naci Bostancı, komisyon çalışmalarını AA muhabirine değerlendirdi.

Bostancı, Anadolu'da bazı yerlere giderek, yerinde yapacakları inceleme ve gözlemlerle de çalışmayı destekleyeceklerini bildirdi.

Yabancılardan da dinlemek istedikleri kişiler olduğunu ifade eden Bostancı, şöyle konuştu:

"Türkiye'de yakın dönemde yaşadığımız o çatışmalar konusunda millet, etnik kimlik, kültür meselelerine ilişkin proplemler ne zaman gündeme gelse, IRA ve ETA örneği veriliyor. Kimler nasıl rol aldı, nasıl bir söylem, siyaset nasıl mukabele etti, aktörler nasıl davrandı? Bunlara ilişkin bize birinci elden bilgi aktaracak kişileri dinleyeceğiz.

Oradan çağıracaklarımız olabilir. Eski İngiltere Başbakanı Tony Blair o dönemde önemli bir rol oynamıştı, Garry Adams önemli bir rol oynamıştı. ETA yöneticilerini de dinleyeceğiz, İspanyol devletinden de olabilir. Dinleyeceğimiz kişiler, 'kimler ne görüşmüş, nasıl davranmış...' Bunları belli bir nesnellikle bize anlatabilecek isimler olacak. Bu işleri çalışan kurumlar var. O kurumlarla da bağlantı kuruyoruz. Demokratik Gelişme Enstitüsü var mesela, bu işlere ilişkin çalışmaları koordine ediyor, onlarla temas halindeyiz."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!