Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Kolombiya'da yeni dönem başlıyor

Kolombiya'da hükümet ile solcu FARC arasında kasım ayından bu yana yapılan barış görüşmelerinde kritik bir eşik aşıldı. Taraflar kilit öneme sahip toprak reformunda anlaştı.

Kolombiya'da yeni dönem başlıyor

Kolombiya'da hükümet ile solcu FARC örgütü arasında geçtiğimiz Kasım ayından bu yana yapılan barış görüşmeleri Küba'nın başkenti Havana'da yapılıyor.

Barış görüşmeleri için belirlenen 5 başlıktan 1'i olan "toprak reformu" konusunda anlaşmaya varıldı. Toprak reformuyla Kolombiyalı yoksul köylülere toprak verilecek ve iç savaş nedeniyle topraklarından sürülenlerin zararı karşılanacak.

FARC adına görüşmeleri yürüten Lucinao Marin, toprak reformu konusunda hala üzerinde anlaşmaya varılamayan noktalar bulunduğunu, bu konuların da tüm müzakereler sonuçlandıktan sonra ele alınacağını söyledi.

'SÜRECE DESTEK KOLOMBİYA'YA İNANMAKTIR'
Kolombiya hükümetinin başmüzakerecisi Humberto de la Calle, barışı diyalog yoluyla sağlamak için bugün önemli bir fırsat yakaladıklarını belirterek "Bu süreci desteklemek Kolombiya'ya inanmaktır." dedi.

Kolombiya'da hükümet ile FARC örgütü arasındaki barış görüşmeleri geçtiğimiz Kasım ayında başladı. Barış görüşmelerinde müzakere etmek için 5 başlık belirlendi. Toprak reformu barış görüşmelerinin en önemli başlıklarından birini oluşturuyordu.

Barış görüşmelerinde ilerleme olmadığı gerekçesiyle geçtiğimiz haftalarda gösteriler düzenlenmişti.

50 YILDA 600 BİN ÖLÜ
Kolombiya'da hükümet güçleri ile militanlar arasında 50 yıldır süren çatışmalarda 600 bin kişinin yaşamını yitirdiği tahmin ediliyor. Bu süreçte 4 milyon insan da topraklarını terk etmek zorunda kaldı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!