Kolombiya'da barış anlaşmasına onay

Hükümet ve FARC arasında imzalanan barış anlaşması son olarak kongreden de geçti. Böylece yarım asırdan fazla süren iç savaş resmen bitti. Şimdi FARC gerillaları altı ay içinde silahlarını BM'ye teslim edip siyasete atılacak.

Kolombiya'da barış anlaşmasına onay

Kolombiya kongresi, muhalefetin karşı çıkmasına rağmen Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) ile hükümetin vardığı yeni anlaşmayı onayladı. Böylece Kolombiya ve FARC arasında yarım asırdır süren silahlı mücadele resmen sona eriyor.

İç savaş resmen sona erdi!

Senato'nun yeni barış anlaşmasına destek vermesinin ardından Temsilciler Meclisi de oy birliği ile anlaşmayı onayladı.

Anlaşma gereğince, sayıları 7 bini bulan FARC gerillaları ormandaki kamplarından çıkıp altı ay içerisinde silahlarını Birleşmiş Milletler'e (BM) teslim edecek ve siyasi parti kuracak.

Alaşmanın ilk versiyonu Ekim ayında referanduma sunulmuş, yüzde 50.2 oyla reddedilmişti. Elli maddesi değiştirilen yeni anlaşmanın ise referanduma gitmesi gerekmiyor.

Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos, binlerce FARC militanının ormanlardaki kamplarını terk ederek silahlarını bırakma sürecine artık başlanacağını duyurdu.

Dört yıldır Küba'nın başkenti Havana'da sürdürülen müzakerelerde sonunda anlaşmaya varılmıştı. Kolombiya ve FARC arasında 52 yıldır süren çatışmalarda 260 bin kişi hayatını kaybetti, binlerce kişi evini terk etmek zorunda kaldı.

Anlaşmaya karşı çıkan eski devlet başkanı Alvaro Uribe ise yeni halinin de halen FARC gerillalarına karşı çok yumuşak olduğunu savunuyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!