Kolada böcek ya da fare kanı var mı?

İnternette şehir efsanesi haline gelen kolada böcek ve fare kanı iddalarına yanıt Coca Cola'nın Bursa'daki dev üretim tesisinde geldi.

Kolada böcek ya da fare kanı var mı?

Barbaros KOÇANALI-Mesut DEMİR/BURSADABUGUN.COM

Coca Cola Bursa'daki üretim fabrikasının kapılarını ilk kez basın mensuplarına açtı. Bursa'da yaratmış olduğu üretim kapasitesiyle ve teknolojisiyle gurur duyulacak bir yapıya sahip olan fabrika, basın mensuplarına üretim hattunun her bölümü ayrı gezdirilerek tanıtıldı. Kalite yönetimi anlamında bilinen tüm performansları yakaladığı gözüken Coca Cola Bursa fabrikası, çevreci kaynak kullanımıyla da topluma verdiği değeri ispat ediyor.

Coca Cola yönetimi bir internet efsanesi haline gelen Coca Cola'ya kırmızı rengini Cochineal böceğinin verdiği iddialarına, pek çok tekstil ve besin ürünlerinde kullanılan bu böceğin kesinlikle Coca Cola'da kullanılmadığı şeklinde yanıt verdi. Fare kanı iddialarına ise "ürünlerimizin her birinde 1 gram fare kanı bile kullansak ürettiğimiz Coca Cola için milyonlarca farelik bir fare çiftliği kurmamız gerekiyor, siz etrafta böyle bir şey götrebiliyor musunuz" diyerek basına gezdirilen dev tesisin hijyen kurallarına ne kadar uyduğunu örnek olarak gösterdi. Son derece modern ve teknolojik olarak otomasyonu en iyi uygulayan bir fabrika olma yapısıyla dikkat çeken fabrikada, Türkiye dahil 10 ülkeye yetecek miktarda içecek üretiliyor.

 

Coca-Cola Sistemi'nde satış hacmine göre altıncı sırada yer alan Coca-Cola İçecek A.Ş. (CCİ), The Coca-Cola Company (TCCC) markalarından oluşan gazlı ve gazsız içeceklerin üretim, satış ve dağıtımını gerçekleştirmektedir. CCİ Türkiye, Pakistan, Kazakistan, Azerbaycan, Kırgızistan, Tacikistan, Türkmenistan, Ürdün, Irak ve Suriye'de 9 bini aşan çalışanı ile faaliyet gösteriyor.
CCİ, 10 ülkede 20 fabrikası ile 360 milyona yakın tüketici kitlesine gazlı içeceklerin yanı sıra meyve suyu, su, enerji ve sporcu içecekleri, buzlu çay ve çaydan oluşan gazsız içecekler kategorisinde de zengin bir ürün portföyü sunuyor.
Hisseleri İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda işlem gören bir Türk şirketi olan CCİ'nin hisselerinin %25,6'sı halka açık olup, %50,3'ü Anadolu Efes, %4,0'ü Özgörkey Holding, % 20,1'i de The Coca-Cola Company'ye ait. Türkiye'de Bursa, Ankara, Çorlu, Sapanca, İzmir, Köyceğiz, Elazığ, Mersin olmak üzere toplamda 8 fabrikası bulunan CCİ, direkt 3.000 dolaylı olarak ise 30.000 kişiye istihdam sağlıyor.

En yeşil Coca-Cola Operasyonu Türkiye'de
REC Türkiye (Bölgesel Çevre Merkezi) ve TÜSİAD tarafından verilen Avrupa Birliği Çevre Ödülleri Türkiye Programı'nda yönetim kategorisinde finalistlerden biri olan Coca- Cola İçecek, "Türkiye'nin En Çevreci Yönetilen" şirketlerinin arasında yer alıyor. CCİ için faaliyet gösterdiği toplumlara değer katmak, çevreyi korumak ve doğal kaynakları verimli kullanmak iş stratejisinin önemli bir parçası. CCİ çevresel etkisini en aza indirmek için sürdürülebilirlik stratejisini 3 alana odaklıyor; su kaynaklarını koruma; sürdürülebilir ambalajlama; enerji yönetimi ve iklim değişikliğinin etkilerinden korunma.

Su Yönetimi
Coca-Cola İçecek Türkiye'de bir litre içecek üretimi için kullanılan su miktarını, 2,26 litre olan dünya ortalamasının çok altında olan 1,42 litre seviyesine kadar düşürerek tüm dünyaya örnek oluyor.

Enerji Verimliliği ve İklim Değişikliği
Coca-Cola İçecek Türkiye operasyonu, enerji kullanım oranını 2005'ten 2010'a %19 azalttı. 0,22 Mj/Litre ürün enerji tüketim oranı ile Türkiye operasyonu tüm dünyadaki Coca-Cola Sistemi'nde en düşük enerji kullanım oranına sahip.
2010'dan itibaren satın aldığımız soğutucuların büyük kısmını oluşturan ve %42 daha az enerji tüketen yeni cihazlar sayesinde, soğutuculardan kaynaklanan enerji tüketimi çok büyük oranda azaltılıyor.

Sürdürülebilir Ambalajlama ve Atık Yönetimi
Temel ambalaj materyallerimizin mümkün olduğunca az kullanılması ancak daha sağlam olması için yeni tasarım uygulamaları gerçekleştiriyoruz. Örneğin Damla Doğal Kaynak Suyu 500 ml yeni kısa kapaklı ve 10,5 gramlık PET şişesiyle 2011 yılında tüketicilerimizle buluştu. Daha çevreci bu yeni PET ambalajımız %29,5 oranında daha hafif yapısı ve kısa kapağı ile malzeme ve enerji tasarrufu, istifleme direncinin artması gibi birçok avantaja sahip.

Damla Su bu yeni ambalajıyla TSE tarafından her yıl düzenlenen ve Türkiye'nin en iyi ambalajlarının seçildiği Altın Ambalaj Yarışması'nda 2011 yılında "Altın Ambalaj Ödülü"ne layık görüldü ve Dünya Ambalaj Örgütü'nün düzenlediği uluslararası "WorldStar" (Dünya Yıldızı) yarışmasına katılarak "World Star Ambalaj Ödülü"nü kazandı.

CCİ katı atık yönetimi kapsamında Türkiye'deki tüm üretim tesislerinde kullandığı malzeme ve atıklarla ilgili atık sınıflandırması çalışması yapmaktadır. Türkiye'deki üretim miktarının sürekli artmasına rağmen son 5 yılda katı atık oluşumunu %12 oranında azaltmıştır. CCİ piyasaya sürdüğü ambalajların toplanması ve geri dönüşümü konusunda, kurucu üyelerinden biri olduğu, 1991'den bu yana faaliyet gösteren ve tüm yasal yükümlülükleri ile yetkilendirilmiş kuruluş olan ÇEVKO Vakfı ile çalışıyor.

En etik, en hesap verebilir şirket
Accountability 2008 değerlendirmesinde birinci sırada yer alan CCİ, Kurumsal Yönetim Değerlendirmesinde de beşinci sırada yer alıyor. Çevre performansının düzenli olarak raporlanmasının "çevreye olan etkinin en aza indirilmesi" bilincinin yerleşmesinde önemli rolü olduğuna inanan CCİ,  Türkiye'nin ilk GRI onaylı kurumsal sosyal sorumluluk raporunu yayınladı ve Türkiye'de karbon salınımını açıklayan ve bununla ilgili olarak kendisine hedefler belirleyen ilk şirket unvanına sahip oldu.

Coca-Cola İçecek Bursa Operasyonu

Bursa'daki üretim fabrikası toplam 200 bin metrekare alana sahip. 13 üretim hattı sayısı bulunan fabrikada 1,1 milyar litre içecek üretiliyor. Saniyede 26 kutu kolanın üretildiği fabrika tüm Türkiye'ye dağıtım yapıyor. Fabrika ve satış merkezinde toplam 500 kişi çalışıyor.
 

Kolada böcek ya da fare kanı var mı? Kolada böcek ya da fare kanı var mı? Kolada böcek ya da fare kanı var mı? Kolada böcek ya da fare kanı var mı? Kolada böcek ya da fare kanı var mı? Kolada böcek ya da fare kanı var mı? Kolada böcek ya da fare kanı var mı? Kolada böcek ya da fare kanı var mı? Kolada böcek ya da fare kanı var mı? Kolada böcek ya da fare kanı var mı? Kolada böcek ya da fare kanı var mı? Kolada böcek ya da fare kanı var mı?
Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!