Kocataş Yalısı yeniden hayat buldu

istanbul'da Kocataş Yalısı, geçirdiği büyük yangın sonrası 20 yıl kullanılamaz hale geldi. Katarlı iş insanı Omar Hussain Alfardan, tarihi yalıyı aldı 200 milyon dolarlık yatırımla lüks bir otele çevirdi. ABD'li otel zinciri Six Senses tarafından işletilecek otelin gelecek yıl hizmet vermeye başlayacağı açıklandı.

Kocataş Yalısı yeniden hayat buldu

Projenin mimarı Fuat Kaplan konuya ilişkin verdiği bilgide, otelde toplam 60 adet VIP oda,3 adet restoran ve 1 adet SPA merkezi ile 2 adet yüzme havuzu bulunuyor. Tesiste 400 kişinin istihdam edileceği kaydedildi.

Mimar Kaplan, yalıda Atatürk'ün de konakladığı bilgisini vererek "Bu yalı son Osmanlı padişahlarının Tarabya ve Sarıyer sahilinde, dönemin sadrazam ve elçiliklerine yaptırdığı eserlerden biri. 2. Abdülhamit döneminde sadrazamlık yapan Abdurrahman Nurettin Paşa tarafından hassa mimarı Sarkis Balyan'a yaptırılmış. Neo-Klasik tarzda yapılan en güzel örneklerden biridir. Son sahibi Necmettin Molla Kocataş'ın torunları Arif Mardin ve Betül Mardin bu yalıda dünyaya gelmiştir" şeklinde konuştu.

Kaplan açıklamasının devamında "İkinci yalıyı yaptıran Mehmet Sait Paşa, 2'inci Abdülhamit ve 2'inci Meşrutiyet döneminde 9 kez sadrazamlık yapmış bir isim. 19'uncu yüzyılın ikinci yarısında 2'inci Mahmut Sultan Abdülmecit ve Sultan Abdülaziz'in hassa mimarlarından Garabet Amira Balyan tarafından yapılmış.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!