Kocaeli "suya" kavuşuyor

KOCAELİ'nin Kandıra İlçesi'nde yaptırılan ve Derince ile İzmit'e bağlı toplam 259 köy ve mahallenin içme suyu ihtiyacını karşılayacak Namazgah Barajı'nın inşası hızla hızla ilerliyor.

Kocaeli ''suya'' kavuşuyor

Sefa Sirmen'in belediye Başkanlığı döneminde 'Yap İşlet Devret' modeliyle yaptırılan ve 1999 yılı başında hizmete giren, 50 milyon metreküp su tutma kapasitesine sahip  Yuvacık Barajı'nın ardından, 25 milyon metreküp su tutma kapasitesine sahip Namazgah Barajı, bu amaçla yapılan ikinci baraj olacak.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi imkanları ile yapılan ve bu yıl içinde bitirilmesi planlanan barajın su tutmaya başlamasıyla, ilin önemli bir bölümünün yaklaşık 100 yıllık su ihtiyacını karşılayacağı hesaplanıyor.

ENERJİ DE ÜRETİLECEK

Kandıra'nın Namazgah bölgesinde 2011 yılında inşaatına başlanan baraj, içme suyu temininin yanı sıra tarımsal sulama, dere taşkınlarını önleme ve enerji üretimi amacıyla da kullanılacak. Karadeniz'e kıyısı olan ve Kocaeli'nin en önemli turistik merkezlerinden biri olan Kandıra'da yapılan Namazgh Barajı'nın devreye girmesi ile Kefken, Kerpe, Cebeci, Bağırganlı gibi Karadeniz sahilinde plajları da olan yerleşimler de kesintisiz, arıtılmış içme suyuna kavuşacak. 

Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, 25 milyon metreküp su depolama kapasitesi bulunan tesisten alınan suyun, 12 kilometre uzunluğundaki 600 milimetrelik çelik boru ile içme arıtma tesisine gönderileceğini, arıtma işleminden sonra ana isale hatlarıyla halkın kullanımına sunulacağını söyledi.
 

 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!