Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

"KKTC halkı seçeneksiz değil"

KKTC'de, 28 Temmuz'da yapılacak erken genel seçimler öncesi Demokrat Parti- Ulusal Güçler lideri Serdar Denktaş, "Yanı başımızda 75 milyonluk dev bir anavatan pazarı dururken 300 binlik nüfusumuzla ambargolardan şikayet ederek başka çıkış yolları aramamak, kalkınma yolunu açamamak, yeni projeler üretmemek, çaresizlik içerisinde oturup kalmak bize göre değildir" dedi.

''KKTC halkı seçeneksiz değil''

 

KKTC'de yapılacak seçimlerde, başbakanlık koltuğu için yarışan Demokrat Parti Genel Başkanı Serdar Denktaş, 28 Temmuz seçimlerinin Kıbrıs Türk halkı için tarihinin en önemli seçimlerden biri olacağını söyledi. Denktaş, şöyle konuştu:

"Bu nedenle tüm dünyanın bilmesi gerekenler var. 28 Temmuz günü sandıkların başına gittiğimizde, vereceğimiz kararla ya 'böyle geldi böyle gider' deyip içinde bulunduğumuz durumu kabul edip pes edeceğiz ya da 'böyle geldi ama böyle gitmeyecek' diyerek yeni bir geleceğe kapı açacağız. Bizler Demokrat Parti-Ulusal Güçler olarak 'Geleceğin Yol Haritası' adını verdiğimiz ve büyük bir ciddiyet, titizlikle, konularında uzman akademik kurulumuz ve düşünce kuruluşları ile yapılan uzun soluklu çalışmaların ürünü olan seçim bildirgemizi tamamlayarak halkımızla paylaşıyoruz. KKTC'de çok uzun yıllardan beridir alıştığımız yaşam, devletimizin uygulamaları, ekonomik yapımız bugün geldiğimiz aşamada sürdürülebilir olmaktan çıkmıştır. Hemen hemen her konuda reforma gidilmesi, ülkede bir yenilenmenin gerçekleşmesi kaçınılmaz bir gerçeklik olarak önümüzde durmaktadır. Ülkede gelinen mevcut durumu içselleştirmek, kabullenmek, umutsuzluğa kapılıp mevcut düzene yenilmek, geleceğe sırt çevirmek bize yakışmaz. Bu ülkenin yeni bir geleceğe ihtiyacı vardır. İçi boş bir geleceğe değil, içi doldurulmuş, gerçekten planlanmış, insanların yaşamını zindana çeviren değil, insanları umutsuzluğa iten değil, insanlara umut veren, halkın önünü açan, onlara yeni ufuklar yeni fırsatlar sunun bir geleceğe ihtiyacı vardır."

Serdar Denktaş, halkın, inanacağı ve güvenebileceği yöneticilere ihtiyacı olduğunu, ülkede yönetim kadrolarını işgal eden ve reform yapacağından söz edenlerin, yapılacak reformun içeriğini bilmiyor, gerekliliğine kendileri bile inanmıyor, başkalarının hazırladığı bir reform paketine içeriğini bilmeden sahip çıkıyor, mevcut statükoyu devam ettirmeyi tercih ediyorlarsa, ülkenin bir yere gedemeyeceğini söyledi. Denktaş, "İşte bizim onlardan farkımız, hem bu ülkenin reforma ihtiyacı olduğuna, hem de bu reformu kendimizin yapmamız gerektiğine olan inancımızdır" dedi.

Denktaş, "Demokrat Parti Ulusal Güçler olarak 'Geleceğin Yol Haritası' olarak  adlandırdıkları seçim bildirgesinde yer alan görüşler, kendimize ait reformist inancımızın bir ürünü olarak ortaya çıktığını söyledi. Denktaş, şöyle konuştu:

"Demokrat Parti Ulusal Güçler şemsiyesini oluşturarak, halkımıza yeni bir seçenek sunmuş olmanın ortaya çıkardığı motivasyonla biliyoruz ki; İktidara geleceğiz ve insanımızın yeni bir yönetim anlayışına olan susuzluğunu gidereceğiz. Yanı başımızda 75 milyonluk dev bir Anavatan Pazarı dururken 300 binlik nüfusumuzla ambargolardan şikayet ederek başka çıkış yolları aramamak, kalkınma yolunu açamamak, yeni projeler üretmemek, çaresizlik içerisinde oturup kalmak bize göre değildir."

"HALKIMIZ GELECEKSİZ KALMAYACAK"

"Biz yeni bir gelecek için yola çıkmış bulunuyoruz" diyen Denktaş, sözlerini şölle sürdürdü:

"Ülkemizi yenilemek kararlılığındayız. Her alanda yeni ve çağdaş bir yapılanmaya gitmek için bu ülkeyi hak ettiği güzel geleceğe ulaştırmak için halkımızdan destek bekliyoruz. Hiç kimse ile polemiğe girmiyoruz. Kısır çekişmelerden uzak duruyor, uzlaşı kültürünün ülkemizde de gelişmesini istiyoruz. Halkımız seçeneksiz değil. Halkımız geleceksiz de kalmayacak. Çünkü geleceğe hazırız. KKTC'nin geleceği için, Geleceğin KKTC'si için yeni bir seçeneğiz. İktidara biz geleceğiz, çünkü bu ülkenin geleceğiyiz."

Denktaş, Kıbrıs konusunun çok uzadığını, hiç imsenin 'Çözüm süreci sürüyor' diye daha fazla Kıbrıs Türk Halkı'nı mağdur etme hakkı olmadığını belirterek, "Halkımız belirsizlikten, sonuçsuz süreçlerden bıkmıştır. Halkımızın verdiği sözleri tutmayan Avrupa Birliği ve yıllardır sorunu sürüncemede tutan Birleşmiş Milletler'e olan sempatisi her geçen gün azalmaktadır. Demokrat Parti-Ulusal Güçler bu hususları göz önünde tutarak atılması gereken adımları atacak, yapması gereken girişimleri mutkaka yapacaktır" dedi.

"ANA HEDEFİMİZ EKONOMİ ÇARKININ HIZLANDIRILMASI"

Ekonomik alandaki hedeflerine de değinen Serdar Denktaş, şunları söyledi:

"Ekonomik açıdan ana hedefimiz ekonomimizin çarkının hızlandırılması yoluyla birim maliyetlerin düşürülmesi ana ekseni etrafında toparlanmıştır. Bunun sağlanabilmesi için AB ve Türkiye ile ekonomik bir bütünleşmeye gidilmesi hedefi seçim bildirgemizde ortaya konmuştur. Bu genişleme sağlandıktan sonra yapılacak düzenlemelerle geliştirilen finansa erişim ve yeni teşvik sistemleri ile elde edilecek devlet gelirleri, 3 yılın sonunda Türkiye'den cari bütçe katkısı talep etme ihtiyacını da ortadan kaldıracaktır. Kendi üstümüze düşen görevleri tamamladıkça, tıpkı imzalanan tüm ekonomik protokollerde de ortaya konulduğu gibi, kendi ayakları üzerinde duran, kendi cari harcamalarını karşılayan bir devlet yapısı oluşturmak, Anavatan Türkiye ile hala hazırda aramızda var olan gönül bağımızı daha da pekiştirecek ve ileriye taşıyacaktır."

"TURİZME GEREKEN ÖNEM VERİLECEK"

Denktaş, turizmin KKTC'nin en önemli gelir kaynağı olduğunu, geçmişte farklı ihtiyaçlar nedeniyle başlatılan teşvik sistemlerinin hala daha devam ettirilmeye çalışılması ve turizmde yönlendirici bir rol oynanamaması nedeniyle sektörden çarşıya düşen payın son derece gerilediğini söyledi. Serdar Denktaş, "Bu nedenle turizm teşvik politikası yeniden ele alınarak turizmi bir devlet politikası haline getireceğine inandığımız TURİZM ÖRGÜTÜ'nün oluşturulması yıl sonuna kadar tamamlanacak ve Turizmimizin gelecek sezon planlamasının bu örgüt tarafından yapılması sağlanacaktır" dedi.

"KTHY'Yİ GÖKLERDE UÇURMAYA KARARLIYIZ"

Denktaş, KTHY'nin zarara sokulması ile başlayan ve kapatılması ile sonuçlanan süreç içerisinde sürekli olarak uyarılarda bulunarak Milli havayolumuzun kapatılmasının sadece turizme değil aynı zamanda egemenlik iddiamıza da zarar vereceğini söylemiştik" dedi. Denktaş, şöyle devam etti:

"Karşımıza çıkanlar bilet fiyatlarının ucuzlayacağını ve çalışanların mağdur edilmeyeceğinden dem vurdu ancak bir kez daha söylenenin tam aksi bir durumla karşı karşıya kaldık. DPUG iktidarında geçmiş hükümetler döneminde Milli Havayolumuzu göz göre göre elimizden uçuranlara nazire KTHY'yi göklerde uçurmaya kararlıyız ve bunun ön hazırlıklarını tamamlamış durumdayız. Ayrıca, bir Akdeniz ülkesi olan ve denizcilik sektöründe hiçbir yatırımı bulunmayan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti 'nde; Denizcilik Müsteşarlığı ve buna bağlı en az 5 yeni marina yatırımı yapılması için gerekli projeleri en kısa sürede hayata geçireceğiz."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!