Kızılay'dan Bursa için yeni eylem planı

Türk Kızılayı Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, Bursa'da bir dizi ziyaretlerde bulundu. Crowne Plazada düzenlenen basın toplantısının ardından Bursada Bugün'e özel açıklamalarda bulunan Kınık, "Bursa özelinde planlarımız var. Bursa, Güneymarmara afet lojistiği noktasında merkez olacak" dedi.

Kızılay'dan Bursa için yeni eylem planı

Bursa'da bir dizi ziytaretlerde bulunan Türk Kızılayı Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, ziyaretlerinden sonra düzenlediği basın toplantısının ardından Bursada Bugün'e açıklamalarda bulundu.

Mehmet Ali Ekmekçinin sorularını yanıtlayan Dr. Kerem Kınık, Kızılayın kendini yenileyen ve geliştiren bir kurum olduğundan bahsederek, "Kızılay 150 yaşında. Bu yıl 150'inci yaşımızı kutluyoruz.Kurumların kilometre taşları vardır o kilometre taşları dönemlerinde kendilerini gözden geçirebilenler, çağın gerekliklerine ayak uydurabilenler, verimliliği artırabilenler, itibarı yükseltebilenler ayakta kalır. Bunlara ayak uyduramayanlar tarihin arşivlerine gider. Kızılay 150 yıldır kendini geliştirebilen, zor şartlar altında bile ayakta kalabilen bir kurum. Kendi kurumu içerisindedeğişime ve gelişime açık bir kültürü de var. Dolayısı ile bu bir gönüllülük hareketi. Tamamen şubelerinin genel merkez yönetimlerinin her hangi bir ücret almadan gönüllü olarak çalıştığı bir hareket. Ulusal dernek olarak da milli görevleri var. İhmali kaldıracak bir iş yapmıyoruz. Yaptığımız her çalışmanın hakkını vermek zorundayız. Çünkü; bizim işimizde halının altına bişey süpürülmez. O yaptığınız şey afet döneminde yüzünüze çıkar" ifadelerini kullandı.

Bu dönemde büyük illerde yönetşim kadrolarında önemli değişiklikler olacağından da bahseden Kınık, " Kurumumuzun genelinde özellikle 3 dönem başkanlığını yürütmüş olan çok sayıda şube vardı bunlardan bir tanesi de Bursa şubemiz idi. Tüzüğümüze göre bir başkan ya da yönetim kurulu üyesi peşpeşe 3 dönem bu faaliyeti gerçekleştirebiliyor. Bu değişimi kolaylaştırmak için alınmış güzel bir karar. Burada da benzer bir süreç yaşandı ve İbrahim bey de görevini bir başkasına devretmek adına ayrılmayı tercih etti. Biz de kendilerine çok teşekkür ediyoruz. Buradaki bir çok Kızılay hizmetinin altında onun imzası vardır. Ancak, mutluyuz ki bu bayrağı yukarıya taşıyabilecek Davut bey gibi bir kardeşimiz ve çok nitelikli bir yönetim kurulu heyeti var. Bursa'da ben inanıyorum ki bu bayrak çok daha hızlı bir şekilde yukarıya çıkacak. Dolayısı ile temel dinamiği bu idi. Bu dönemde de pek çok bayrak değişimi büyük illerimizde yaşanacak" dedi.

Bursa Güneymarmara'nın merkezi olacak

Bundan sonraki süreçte Bursa özeline daha fazla yatırım yapacaklarından ve Bursa'nın Güneymarmara afet lojistiği noktasında merkez olacağının altını çizen Türk Kızılayı Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, "Bu kapasiyeti burada çok hızlı bir şekilde artıracağız. İnsani yardım ve sosyal hizmetler noktasında da hem kendi içindeki ihtiyaç sahiplerine hem de bu bölgedeki lojistik noktada destek verebileceği bölgelerdeki insanlara  sosyal desteklerini verebilmek için de iki büyük kapasite Bursa'da yükselecek. Bütün ilçelerde bu anlamda teşkilatlanmalar tamamlanacak. Bu bölgede vatandaşlarımıza yönelik temel afet bilinci, güvenli yaşam kültürü, ilk yardım bilinci verilmesi için yaygın bir şekilde toplumsal sağllık eğitimlerine ve afet eğitimlerine başlayacağız. Bununla ilgili içerikler şu anda hazırlanıyor. Bir taraftan da ticaret, sanayi ve tarım anlamında da büyük bir şehir olan Bursa'da Kızılay aracılığı ile yardımlaşma konusunda da çeşitli adımlarımız olacak. Bu gölgenin potansiyeli gerçek anlamda bölgeden büyük. İnanıyorum ki Bursalıya da siz yaptıklarınızı gösterdikçe onlar size desteğini arttıracaktır" şeklinde konuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!