Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Kırtasiye sektörü koronavirüsten nasıl etkilendi? (ÖZEL HABER)

Koronavirüs, aralık ayından bu yana tüm dünyayı etkisi altına aldı. Pek çok sektör pandemiden olumsuz etkilenirken, kırtasiye sektörü de bu olumsuzluktan nasibini aldı. Sektördekiler, "İşler çok durgun, fiyatlar uygun ama alıcı yok" dedi.

Kırtasiye sektörü koronavirüsten nasıl etkilendi? (ÖZEL HABER)

EZGİ KAYI / BURSADA BUGÜN

Okulların uzaktan eğitim yapması, yalnızca sınava hazırlık sınıflarının yüz yüze eğitime başlaması ve 21 Eylül'de başlayacağı söylenen yüz yüze eğitimin akıbetinin henüz netleşmemesi kırtasiye sektöründe durgunluğa yol açtı. Kırtasiye sahibi Emin Barca, "Sektöre bir belirsizlik hakim" diyerek işlerinin iyiye gitmediğini ifade etti.

"TOPLU ALIMLARI NASIL YAPACAĞIMIZI BİLEMİYORUZ"

"Kırtasiye sektörü de diğer pek çok sektör gibi koronavirüsten olumsuz etkilendi. Okullar ne zaman açılacak hangi sınıflar açılacak bilemiyoruz. Ne kadar satacağımızı bilemediğimiz için toplu alımları nasıl yapacağımızı bilemiyoruz, sektöre bir belirsizlik hakim" dedi.

"SINAV GRUPLARI KIRTASİYE MALZEMESİ ALMIYOR"

Riskin en aza indirilerek yüz yüze eğitimin tüm sınıflar için başlamasını temenni ettiklerini vurgulayan Barca, "Şu anda satışlarımız oldukça durgun. 21 Eylül'de 8. ve 12. sınıf öğrencilerinin yüz yüze eğitime başlayacağını düşünüyoruz. Ancak bu öğrenciler zaten çok fazla kırtasiye malzemesi almıyor. Asıl kırtasiye alışverişi yapan sınıflar hazırlık grupları dışındaki sınıflar" şeklinde konuştu.

BİR ÖĞRENCİNİN ORTALAMA KIRTASİYE MASRAFI NE KADAR?

Her sınıf için kırtasiye masrafının değiştiğini ifade eden Emin Barca, örnek olarak, 5 ayrı ders gören bir beşinci sınıf öğrencisi için kırtasiye sepetini doldurdu. Çizgili, kareli ve çizgisiz çeşitleri olan, tanesi 8 lira olan defterler toplamda 40 lira tutarken, kalem, silgi, yapıştırıcı, uç gibi ürünler de sepete eklenince tolam fiyat 80 lirayı buldu. Yani bir beşinci sınıf öğrencisinin kırtasiye için harcaması gerek minimum tutar 80 lira. Emin Barca, "Ürünlerimize ekstra bir zam yapmadık rutin artış oldu, bu süreçte fiyatlar aynı ancak maalesef alıcı yok" dedi.

Kaynak: BURSADA BUGÜN

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!