Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Kirli çamaşırlar ortaya dökülüyor

Bütçe eski Bakanı Cahuzac'ın İsviçre'de gizli hesabının ortaya çıkmasından sonra halk desteği düşüşe geçen Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, halkın güvenini tekrar kazanmak adına kabine üyelerinin iğneden ipliğe malvarlıklarını açıklamalarını istedi.

Kirli çamaşırlar ortaya dökülüyor

Fransız hükümeti, güven tazelemek için mal varlıklarını en ince ayrıntısına kadar halkla paylaşma kararı aldı. Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, varlıklarını kamuya açıklamaları için bakanlara Pazartesi gününe kadar süre verdi.
Bu kararın sebebinin geçtiğimiz günlerde Bütçe eski Bakanı Jerome Cahuzac'ın şahsında ortaya çıkan skandal olduğu aşikar zira Cumhurbaşkanı Hollande'a verilen destek skandalın ortaya çıkmasının ardından düşüşe geçti.

Eski Bakan Jerome Cahuzac, bir vergi soruşturması esnasında bir İsviçre bankasında 600 bin Euroluk hesabı olduğunu itiraf etmişti. Skandal; bakanın 600 bin euroya sahip olması değil, soruşturma süresince ülke dışında hesabının olduğunu reddetmesiydi. Cahuzac, hakimlerin soruşturmayı rahat yürütmesi için istifa etti.

Cumhurbaşkanı Hollande, partisinin eski saymanı Jean-Jacques Augier'ın Cayman Adaları'ndaki iki offshore şirketteki yatırımları nedeniyle de zor durumda kalmıştı.

MAL BEYANI
Fransa hükümetinin 37 bakanı, kişisel mali durumlarını kendi bakanlığının internet sitesinde yayımlayacak.

Hollande, bakanlar kurulundan iğneden ipliğe bir liste istiyor. Yayımlanacak ayrıntılar arasında banka hesapları, mülkler olduğu kadar otomobiller, sanat eserleri, antikalar ve diğer pahalı eşyalar da olacak.

İKİ RENAULT ARABA, BİR TİŞÖRT
Yurtdışı hesap skandalları Fransız halkının gözünde Hollande'ın güvenilirliğine zarar verdi. Halkın düş kırıklığını gidermek için atılan bir adım olsa da Cumhurbaşkanı Hollande'ın isteğine tüm politik kanatlardan tepki yağdı.

Malvarlıklarını ilk açıklayanlar kabinenin kadın bakanları oldu:

1 - Sağlık ve Sosyal İşler Bakanı Marisol Touraine; Paris'in çeşitli yerlerindeki taşınmazlardan kaynaklanan gelirinin yaklaşık 1,4 milyon euro olduğunu belirtti.

2 - Engelliler Bakanı Marie-Arlette Carlotti; Paris'te iki daire ve Güney Fransa'da bir ev sahibi. Bu mülklerin tutarı yaklaşık 565 bin euro.

3 - Kültür Bakanı Aurelie Filippetti'nin sahip olduğu değerli şeyler; Paris'te 70 metrekarelik bir daire ve David Beckham'dan alınmış bir tişört.

4 - İmar ve İskan Bakanı Cecile Duflot'un 168 bin euro değerinde bir evi ve iki Renault arabası var. Araçların değeri: Renault Twingo 1500 euro ve Renault 4L ise 10 bin Fransız Frangı (Araç 2000 model).

DÜRÜSTLÜK ŞİARI
Hollande'a verilen destek skandallardan önce Fransa'nın devam eden ekonomik sorunları nedeniyle düşmeye başlamıştı. Hollande, 1 yıl kadar önce seçmenlere sosyal hayatta ahlak ve dürüstlüğü teşvik edecek bir hükümet sözü vererek iktidara gelmişti.

İnisiyatifi tekrar ele almak için çabalayan Hollande hükümetinin, mal beyanını parlamentonun tüm üyeleri için zorunlu hale getirecek bir yasa tasarısı hazırlığında olduğu söylenirken gelecek planları arasında yolsuzlukla mücadeleye odaklanacak özel bir savcılık makamı ve dolandırıcılık suçuna daha ağır cezalar olduğu da belirtildi.


 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!