Kilosu kuzu etinden pahalı

Her yıl Mart ayında bol miktarda çıkan kuzu göbeği köylüler için gelir kapısı oluyor. Gurmelerin tercihi olan ve Fransız mutfağının vazgeçilmezleri arasındaki kuzu göbeğinin kilosu 60 liradan satılıyor.

Kilosu kuzu etinden pahalı

DENİZLİ'nin Buldan İlçesi'nde bu yıl havaların daha çok yağışlı olması nedeniyle, halk arasında 'kuzugöbeği' olarak bilinen 'Morchella esculenta' mantarı bol miktarda çıkıyor. Köylüler, kuzugöbeği mantarının kilosunu 60 liradan satıyor.

Her yıl mart ayında, özellikle meşe ve çam ormanlarında yetişen kuzugöbeği mantarı, bu yıl yağışlar sonrası havaların ılık gitmesi sonucu toplanmaya başlandı. Özellikle yağışlar sonrası daha sık rastlanılan kuzugöbeği mantarı taze olarak tüketilebildiği gibi, kurutularak da tüketilebiliyor. Buldan'da, ormanların içi bu mantarı arayan insanlarla dolup taşıyor.

Üç çocuk annesi 70 yaşındaki Ayşe Dikmen, "Kuzuböbeği mantarının bol olduğu dönemlerde bir kişi günde 3-4 kilogram toplayabiliyor. Bu da aile ekonomisine katkı sağlıyor. Mantarın kilosunu 60 liradan satıyoruz. Bu yıl yağışlar çok oldu, bol miktarda kuzugöbeği var" dedi.

MART AYINDA ÇIKIYOR

Kuzugöbeği (Morchella esculenta), Morchellaceae familyasından, yenilebilen bir mantar türü. Genelde ormanlarda tek tek veya küçük gruplar halinde bulunuyor, özellikle orman yangınlarından sonra sıkça rastlanıyor. Genellikle mart ayında toprak üstüne çıkıyor. Gyromitra esculenta (sahte kuzu göbeği mantarı) gibi zehirli türlerle karıştırılma riski olduğundan dikkatli olunması gerekiyor. Çeşitli alerjik reaksiyonlara neden olacağından çiğ olarak yenmemeli. Fransız mutfağının önemli bir ögesi olan kuzu göbeği mantarı ekonomik değeri olan ve pek çok gurme tarafından tercih edilen lezzetli bir tür

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!