Kılıçdaroğlu: Niye şimdi yapmıyorsunuz?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Eskişehir'de Ticaret Odası'nda konuştu.

Kılıçdaroğlu: Niye şimdi yapmıyorsunuz?

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından satır başları şöyle:

24 Haziran'dan sonra şunu yapacağım diyorlar. İktidar bunu neden söylüyor? Niye şimdi yapmıyorsunuz, imkanınız var.

Siyaset kurumu toplumu kandırmaya başlarsa güven kaybeder. Siyaset kurumu toplumun gözünde büyük güven kaybetmiştir. Siyasetçiye duyulan güven yerlerde sürünüyor. Bunun nedeni de şu, söylemle eylem arasında derin bir farklılık var.

Devlet ile vatandaş arasında güveni yeniden inşa edebiliriz. Bu güveni nasıl sağlayacağız? Bunun birinci yolu demokrasidir.

Thomas Jefferson'ın sözlerinden bahsetmiştim, "Bir ülkede bir vatandaş düşüncelerini ifade etmekten korkuyorsa o ülkede tiranlık vardır demektir, hükümet halkından korktuğu zaman ise özgürlük vardır."

Türk lirası güneş görmüş kar gibi eriyor. Dünyada en yüksek faizle borçlanan ülke Türkiye. Demek ki bir yerde bir şeyler yanlış gidiyor.

Teknoloji liseleri kuracağız. Bu liselerde bütün organize sanayi bölgelerinde o bölgenin özelliğine göre kurulacak. En az 6 yıl olacak, yatılı olacak. Bu çocuklar liselere başladıktan sonra 3 yıl okuyacak, 3 yıl sonra alanlarında staja başlayacak. Okulundan sonra işi hazır olacak. Liselerin yönetimi müfredat açısından Milli Eğitim Bakanlığı'na donanım bakımından organize sanayi bölgelerine ait olacak. 

16 yılda eğitim açısından hangi aşamaya geldik? Çocuklarımızın yüzde 90'ı Milli Eğitim Bakanımızın ifade ettiği şekliyle, 'niteliksiz okullara' gidiyor. Hangi anne baba çocuklarını 'niteliksiz okullara' göndermek ister? Bizim çocuklarımız neden 'niteliksiz okullara' mahkum?

Türkiye beyin göçünü tersine çevirmek zorunda. Bizim insanlarımız geleceklerini Batıda değil bu ülkede aramalılar. Aziz Sancar Amerika'da değil Türkiye'de çalışmalarını yürütmeli. Bilime sırtımızı dönemeyiz. 16 yıldır beton ekonomisi yürütüyoruz. Artık üretim ekonomisi, üretmek zorundayız.

Dört aşamadan bahsedeceğim. Bir, tam demokrasi. Herkesin can ve mal güvenliğinin adıdır tam demokrasi. Siyasetin görevi sizin önünüzdeki engelleri kaldırmaktır. Dünyada markalaşacaksınız. Dünyada adı geçen kaç markamız var? Yargının bağımsız olmadığı ülkede can ve mal güvenliği yoktur. Demokrasilerde denetimsiz hiçbir alan yoktur. 

İkincisi üretmektir. Üreten Türkiye. Üretmiyorsanız dünyada saygınlığınız olmaz. Üretmiyorsanız sorunlarınızı aşamazsınız, iş barışı sağlayamazsınız. Sanayici üretecek, çiftçi üretecek, üniversite bilim üretecek. Bunun önündeki bütün engellerin kaldırılması lazım. Biz teknolojiyi kaçırırsak 21. yüzyılda geriye düşeriz. Bizim teknoloji değişimimini kaçırmamamız lazım. 

Üçüncü ayak güçlü bir sosyal devlet. Gelir dağıtımı eşit olmazsa olmaz. Herkesin karnı doyması lazım. Bizim önerdiğimiz aile sigortasının amacı bu. Uyuşturucu yaşı 10'a indi, eskiden yoktu. Gelir dağılımın dengeli olması lazım. Güçlü bir sosyal devlet oluşturmak zorundayız.

Dördüncü bir stratejiye ihtiyacımız var, sürdürülebilirlik. Sanayicinin üretmesi lazım, ar-ge merkezlerinin olması lazım. Bilgi üretilmesi lazım. Eğitimin olması lazım. 

Entelektüel sermaye o ülkenin uygarlık seviyesini gösterir. Yazarlar, çizerler, okuduğunuz kitaplar, gittiğiniz sinemalar entelektüel düzeyi gösterir. Dünyanın bütün demokrasilerinde düşünen insanlar el üstünde tutulur. 5 yıl içerisinde orta gelir tuzağını aşarsınız. 15 bin doların üzerine çıkar. Katma değeri yüksek ürün üretmediğimiz için bu tuzağa düştük. 

Dünyada yeni bir sınıf doğdu. Patronundan fazla kazanan işçi. Yazılım sektöründe, dijital dünyada patronundan daha fazla kazananlar. 17. yüzyılın kavramlarıyla 21. yüzyılın sorunları çözülemez. Dünya farklı bir yere gidiyor, dünya küçüldü. Hangi çağdayız biz, dijital çağdayız biz. 

Ortadoğu Barış ve İşbirliği Teşkilatı kuracağız. Türkiye, İran, Suriye, Irak'tan oluşacak. Kavgayı değil, barışı öncelediğiniz zaman bunların hepsini yaparsınız. Savaşın getireceği hiçbir şey yok. Hiçbir ülkenin iç işine müdahale etmeyeceğiz, ekonomimizle o ülkelerde olacağız. Türkiye'yi 5 yılda dolara boğacağız. Esad'la niye kavga ediyoruz, Irak'la niye kavga ediyoruz, AB ile niye kavga ediyoruz? Burda da Türkmen, Kürt, Ezidi var orada da var. Niye kavga ediyoruz? Egemen güçler dayattığı için. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!