Kılıçdaroğlu'ndan Şangay 5'lisi yorumu

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, ''Şangay 5'lisine girelim'' şeklindeki bir öneriyi tutarlı ve sağlıklı bulmadığını belirtti.

Kılıçdaroğlu'ndan Şangay 5'lisi yorumu

Sosyalist Enternasyonal'in Portekiz'in Cascais kentinde düzenlediği kongre toplantısına katılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, gündemdeki konuları değerlendirdi.
Kılıçdaroğlu, ''Şangay 5'lisine girelim şeklindeki bir öneriyi ben tutarlı ve sağlıklı bulmuyorum'' diyerek, ''Biz yönümüzü Doğu'ya değil Batı'ya çevirmiş bir toplumuz. Üstelik bu hedefimiz yeni değil. 1071'den beri bizim hedefimiz Batı'ya doğrudur. Batı derken biz bir coğrafyayı değil, çağdaşlığı, uygarlığı kastediyoruz. Bu bağlamda Tolstoy Batılıdır'' dedi. Avrupa Birliği (AB) projesiyle, ''Batı'nın özgürlük, demokrasi anlayışını alıp, kendi kültürümüzle yoğurmayı kastettiklerini'' söyleyen Kılıçdaroğlu, ''Daha sağlıklı, tutarlı, özgüveni olan bir demokrasiyi ayağa kaldırmamız ve yaşatmamız için  bunlar gerekiyor. Biz AB'yi bir çağdaşlama projesi olarak görüyoruz. Türkiye'de her siyasal iktidar, dönem veya görüşü ne olursa olsun AB projesini destekledi'' ifadelerini kullandı.

CHP lideri, AB projesine tam destek vermelerine rağmen AB'nin bu zamana kadar Türkiye'ye karşı gösterdiği tavrın olumlu olmadığına değinerek şunları kaydetti:
''Bizim bir haklılığımız var. AB bizi oyalıyor, başka ülkelere koymadığı koşulları bizim için koymaya başladı. Bunlar bizi rahatsız ediyor ve doğru bulmuyoruz. Bu hükümetin yaptığı en büyük yanlışlık AB ile müzakere sürecinde imzaladığı anlaşmalardır. Şimdi onların gereğini yapın diyorlar. İktidar hayır yapmayacağım diyor. Sormamız gereken soru şu; AB'den şikayet eden AKP hükümeti, Sayın Recep Tayyip Erdoğan o anlaşmaların altına neden imza attı? Hangi gerekçe ile imza attı? Bunların ileride kendisine sorulacağını bilmiyor muydu? Siz bir devletsiniz, bir imza atarsanız gereğini yapacaksınız.'' 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!