Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Kılıçdaroğlu, CHP grup toplantısında konuştu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu grup toplantısında açıklamalarda bulundu.

Kılıçdaroğlu, CHP grup toplantısında konuştu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından öne çıkanlar şu şekilde:

Zor günlerden geçiyoruz. Hep birlikte bu zorluğu aşacağımıza inanıyorum.

Ankara'nın başkent oluşunun 97'inci yılındayız. Küçük bir Anadolu kasabası bugün Türkiye'nin en büyük ikinci şehri. Ankara'yı Ankara yapan bizim büyüklerimiz, dedelerimiz. Onlar etnik köken, inanç ayrımı yapmadılar.

Azerbaycan'dan hoş haberler gelmiyor. Sayın Aliyev "Ben savaşacağım." demiyor. "İşgal altındaki topraklarımızdan ayrılırlarsa bizim Ermenilerle bir sorunumuz yok." diyor. Haklı mı, haklı. Ermenistan'ın işgal ettiği topraklardan çekilmesi gerekiyor. Ama başka bir şey yapıyorlar, sivilleri öldürüyorlar. Ermenistan'ı bundan vazgeçmeye çağırıyoruz. 

Bu sırada Rusya'da masa kuruldu, Türkiye masada yoktu. Bunu da tüm vatandaşlarımın hafızalarının bir kenarında tutmalarını isterim. O masada niye Türkiye yok?

10 Ekim'de bir grup arkadaşımızla Ankara Garı'na gittik, bombanın patladığı yere karanfillerimizi koyduk. En büyük terör olaylarından biriydi. Hala olay tüm boyutlarıyla aydınlanmış değil. Biz nereden gelirse gelsin, terörü insanlık suçu olarak görüyoruz. Bizimle diğerleri arasında terör tanımı arasında bir fark var, terörist eline silah alıp masum insanları öldürüyorsa teröristtir. Terörle mücadeleyi milli mücadele haline getirdiğimiz takdirde Türkiye terörden arınır.

Bir ormanı, orada yaşayan canlıları yakmayı hangi vicdan kabul eder. "Efendim, teröristler yaktı.", ormanı yakan zaten teröristtir. Doğayı ve insanlığı korumak için mücadelemizi sürdüreceğiz. Her mücadelenin haklı yönleri vardır. Haklılığınızı kanıtlamak ve vatandaşa hizmet etmek için devleti adaletle yönetmeniz gerekir. 

Bir ekonomik buhran yaşıyoruz. Esnaf siftah yapamıyor, emekli geçinemiyor, siz çıkıp "Yoksullukta sabredin." diyorsunuz. Siz niye sabretmiyorsunuz? Hak talebinde bulunmanı istemiyor. "Ben asarım, keserim. Sen sabredeceksin." diyor. Sen niye sabretmiyorsun? Senin yazlık, kışlık sarayların var. Vatandaşın boğazındaki lokmayı bile vergi diye alıyorsunuz.

Çalışma Bakanı, "Son iki yılda emeklilerimize toplam 674 milyar dolarlık aylık ödemesi gerçekleştirdik." Emekliye aylık vermişler, bunu bir övünç meselesi olarak gösteriyorlar. Sen emeklinin ne kadar prim ödediğini biliyor musun? Sen emeklinin ne kadar vergi ödediğini biliyor musun? Sen emekli ne halde biliyor musun? Benim kumbaramdaki parayı bana veriyor, lutuf olarak görüyorlar. "Bakın beni kızdırırsanız, emekli aylığını ödemem" mesajı çıkıyor burada.

Bunu yaparken 5'li çeteye dolar bazında verdikleri ihaleyi tıkır tıkır ödüyorlar. Bir gün bile geciktirmiyorlar. Onlar dua ediyor, dolar biraz daha yükselsin diye. Ne kadar yükselirse emekli o kadar ezilecek, esnaf ezilecek; onların da keseleri dolacak. 

Hiç kimse kendisini sahipsiz sanmasın. İster esnaf, ister işsiz, ister sanayici, kimse kendini sahipsiz görmesin. Bu vatanın, bu bayrağın sahibi var; adı da Cumhuriyet Halk Partisi'dir.

Esnaf Bakanlığı kurulmalı. Sicil affı çıkarılmalı. Kredi verdiniz, faizsiz erteleyin. Kiralarda stopajı kaldırın. AVM'ler ve zincir mağazaları haftanın bir günü kapatın. Sosyal Güvenlik Pirimlerini, esnafın dükkanı kapalıysa devlet ödesin. 

Bir ihale yapıyorlar, çok büyük bir ihale. İhale miktarı 9 milyar 800 milyon lira. İhaleyi beşli çeteden birine veriyorlar. Kim bu adam? Havuz medyasının amiral gemilerinin sahibi. Gazeteleri satmıyor, televizyonları izlenmiyor. "Hiç önemli değil, zararını ben ödeyeceğim." diyor.  9 Ekim 2020 tarihli Resmi Gazete'de bir tablo yayınlandı. Bu tabloda, ihale verdikleri şirkete 9 milyar 949 milyon 995 bin liralık vergi harç muafiyeti getiriyorlar. 9 milyarlık ihale veriyorsun, 9 milyarlık vergi muafiyeti getiriyorsun. Esnaf kardeşime söylüyorum: Senin kiranı ödemiyor, ona 9 milyar liralık ihale veriyor; karşılığında da 9 milyarlık vergi muafiyeti getiriyor. İşi yapıyor, ayrıca devletten de para alacak. Bu düzen harami düzenidir. AK Parti'ye oy veren kardeşlerime sesleniyorum: Sen "Bunu savunuyorum," diyor musun? Sen Saray'da otururken benim çocuğum yatağa aç giriyorsa, düş yakamdan diyeceksin.

Tefecilere çalışıyorlar. Saray hükümeti, tefecilere hizmet eden bir hükümettir. Keşke bunu dediğim için mahkemeye verseler. Mahkemeye rakamları götürüp "Bundan iyi tefecilere hizmet eden iktidar var mı?" derim. Almanya, on yıl vadeli borçlanma karşılığında sıfır faiz ödüyor. ABD, on yıl vadeli borçlanma karşılığında binde yedi faiz ödüyor. Yunanistan, on yıllığına borçlandığında binde dokuz faiz ödüyor. Peki Türkiye iki buçuk yıl için borçlandı, yüzde 6.4 faiz ödeyecek. Hani Almanya bizi kıskanıyordu? Hani Türkiye güçlü bir ülkeydi? Hani dünya lideriydik? Doğru, faiz ödemede dünya lideriyiz. 83 milyon kişiyi tefecilere teslim ettiniz. Bu borcu kim ödeyecek, Kalyon inşaat mı ödeyecek? Son 8 ayda bu memleketin Londra'daki bir avuç tefeciye ödediği borç 728 milyar dolar. Bu millet nasıl, nereye kadar sabredecek? 

Herkesin can ve mal güvenliğini koruyan sistemin adına hukukun üstünlüğü diyoruz. Öyle bir yere geldik ki, genelgeyle kanun değiştiriyorlar. Kanuna göre baro seçiminin Ekim ayında yapılması gerekiyor. Genelge çıkardılar yaptırmamak için. Siyasi partilerin kongreleri serbest, barolara yasak. Bir kişiyi, Saray'a kölelik yapan bir kişiyi yerinde tutabilmek için yaptılar. Uğraştılar, baskı yaptılar nihayet İstanbul'da bir baro kurabildiler. Ankara'da kurabilmek için kamu avukatlarına baskı yapıyorlar. 

30 milyon velimiz var. 30 milyon anne baba, çocuğunun eğitiminden ve sağlığından kuşku duyuyor. Devleti yönetenler liyakate özen göstermeli. Eğitimi en iyi öğretmenler, uzmanlar bilir. Eğitimle ilgili bir sorunu çözecekseniz bunu uzmanlarla birlikte yapacaksınız.

Bunlar 4+4+4 diye bir sistem getirdiler. Bu sistem kalkınma planlarında yoktu, Bakanlar Kurulu'nda görüşülmedi, eğitim şuralarında görüşülmedi, kanun teklifini verenler eğitimci değildi. Biz zamanında gördük ve uyardık. Şimdi bu acı tablodan ders çıkarmak zorundayız. Çocuklarımızı neden kobay olarak kullandılar? Çocuğun iyi yetişmesi için değil. Çocuğu yetiştirelim, büyüdüğünde bize oy versin, diye düşündüler. Eğitimi aynı zamanda rant alanı olarak kullandılar. Büyük ihaleleri yandaşlara verdiler. 18 yıldır kesintisiz yönetiyorsanız, eğitim sistemi 18 yılın sonunda nasıl bu hale geldi?

15 milyon öğrencimiz devlet okullarında 574 bin derslikte eğitim görüyor. 19 Mart'ta Milli Eğitim Bakanı uzaktan eğitimin 23 Mart'ta başlayacağını söyledi. Bu konuda dünyada Çin'den sonra en iyisi olduğumuzu söyledi. Güney Kore, Norveç hepsi hikaye. Dünyadan ne kadar habersizler, bir bakın. Kaç evde televizyon yok, internet yok ondan bile habersizler. Sonuç, 7 milyon 695 bin öğrenci EBA'ya ulaşamadı. Mizah konusu yapsanız abartı bulunur. EBA'nın canlı kapasitesi 1 milyon, siz 15 milyonu eğitmeye çalışıyorsunuz. İnternet çeksin diye tepeye çıkan öğrencileri görüyorsunuz. 3 milyon 37 bin hanede öğrencilerin interneti yok. Madem Çin'den sonra en iyi biziz, neden yok? 759 bin öğrencinin evinde televizyon yok. 21. yüzyıldan bahsediyoruz. Acaba Saray'dakilerin aklına televizyonu olmayan ev var mı, geldi mi? İstanbul Esenyurt'ta Çınar Mert, komşularından internet almak istersek dördüncü kattan düşerek öldü. O çocuk okumak istiyor ama çatıdan düşüp ölüyor. Saray bunları düşünüyor mu acaba? 

57 bin dersliğe ihtiyaç vardı, 16 Mart'tan bu yana bir tek derslik bile yapmadılar. 138 bin öğretmene ihtiyaç vardı ama almadılar. Onlar için çocuklarımız değersiz. Onlar için önemli olan tek şey Londra'daki tefeciye parayı nasıl denkleştirecekleri. 14 madde halinde Milli Eğitim'de yapılması gerekenleri saydım. Her türlü desteği vereceğimizi söyledim. Şimdi soruyorum, neden yeterli internet altyapımız yok? Rahmetli Özal Türk Telekom'u kurdu. Cumhuriyetin önemli yatırımlarındandı. Bunu aldılar Hariri ailesine sattılar. Hariri ailesi bunu Türk bankalarından krediyi çekerek aldı. Sonra Hariri ailesi bankalara krediyi ödemedi. Dünyanın en büyük kazığını yedik. Altyapıyı yapması gereken Türk Telekom, altyapıyı yapmadı üstüne parayı yedi. 

BERBEROĞLU KARARI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nin, Anayasa Mahkemesinin hak ihlali kararı sonrasında Enis Berberoğlu'na ilişkin yeniden yargılamaya yer olmadığına ilişkin kararına yönelik, "Yerel mahkeme, sarayın mahkemesidir. Niye şaşırıyorsunuz? Saraydan aldığı talimatın gereğini yapıyor. Ama bu ülkenin hukukun kırıntısı kaldıysa, biz de mücadelemizi yapacağız." dedi.

Kılıçdaroğlu'na, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nın ardından bir gazeteci, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nin Enis Berberoğlu'na ilişkin kararına yönelik görüşünü sordu.

Kemal Kılıçdaroğlu, "Yerel mahkeme, sarayın mahkemesidir. Niye şaşırıyorsunuz? Saraydan aldığı talimatın gereğini yapıyor. Ama bu ülkenin hukukun kırıntısı kaldıysa, biz de mücadelemizi yapacağız." yanıtını verdi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!