Kılıçdaroğlu: "4 yılda çözemezsem siyaseti bırakacağım"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kandil operasyonuna ilişkin bir soru üzerine, "Gazetelerde zaman zaman zaman okuyoruz. PKK terör örgütünün Kandil'den ayrılıp başka bir bölgeye konuşlandığı şeklinde bizim istihbarat örgütümüz yok. Bunu gazeteciler de belli yerlerden bilgi alarak bunu yapıyorlar. Orada teröristler var mı yok mu bilmiyoruz. Kandil'in öteden beri PKK'nın yuvalandığı bir yer olduğunu biliyoruz. 16 yıldır terörü bitiremediler. Namus sözü veriyorum 4 yılda terörü bitirmezsem siyaseti bırakırım. Bu operasyonun seçmen davranışlarını değiştireceğini sanmıyorum PKK ile yeni mücadele edilmiyor ki. Kandil'e defalarca gidildi. Uçakla bombalama 50-60-100 kere oldu benim bildiğim. Terörle mücadele edilsin bu devletin bir olayı. Sorun Kandil'i almak değil sorun terörü çözmek. Terör örgütü liderleri, militanları başka bir yere kaçarlar. Sorun PKK terör örgütünü bitirmek" dedi.

Kılıçdaroğlu: ''4 yılda çözemezsem siyaseti bırakacağım''

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kanal D canlı yayınında Buket Aydın'ın moderatörlüğünde, Hürriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Hande Fırat ve Posta Gazetesi Ankara Temsilcisi Hakan Çelik'in gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. 

"TERÖRLE MÜCADELE DE HEPİMİZİN ORTAK HAKKI. GİDİLİR MÜCADELE EDİLİR" 

Bakırköy Belediyesi Yunus Emre Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen "Seçim Özel" programında, Kandil operasyonuna ilişkin bir soru üzerine Kılıçdaroğlu, "Bu ülke terörden çok çekti. 10 binlerce insanımızı kaybettik. Terörle mücadele meşru hakkımız. Her devletin kendi meşru hakkıdır. Terör varsa, terörün sonlandırılması hepimizin ortak arzusudur. Sayın Erdoğan'ın her olaydan sonra muhalefeti suçlamak gibi geleneksel ağzı vardır bunu söyler. Ama bunu kimse ciddiye almaz. Bizim istediğimiz bir iktidar 16 yıldır Türkiye'yi yönetiyor otursun terörle mücadelesini hatta defalarca şunu söyledim 'terörü bitirirlerse önce ben gidip tebrik edeceğim.' Sonuçta terörün bitmesini istiyoruz. Terör bir insanlık suçudur. Terörle mücadele de hepimizin ortak hakkı. Gidilir mücadele edilir" diye konuştu. 

"4 YILDA TERÖRÜ BİTİRMEZSEM SİYASETİ BIRAKIRIM" 

CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'nin Kandil'e yönelik sözlerini değerlendirmesi istenen Kılıçdaroğlu, "Gazetelerde zaman zaman zaman okuyoruz. PKK terör örgütünün Kandil'den ayrılıp başka bir bölgeye konuşlandığı şeklinde bizim istihbarat örgütümüz yok. Bunu gazeteciler de belli yerlerden bilgi alarak bunu yapıyorlar. Orada teröristler var mı yok mu bilmiyoruz. Kandil'in öteden beri PKK'nın yuvalandığı bir yer olduğunu biliyoruz. Örgütlerinin, mağaralarının olduğunu, defalarca Türkiye'den pek çok gazetecinin de Kandil'e gittiğinin görüşmeler yaptığının bu görüşmelerin Erdoğan'ın bilgisi dahilinde yapıldığını bunun sonucu olarak da son olarak Dolmabahçe'de pazarlıklar yapıldığını biliyoruz hepimiz. Hayatın bir gerçeği. Bu gerçek ile karşı karşıyayız. Burada CHP'nin suçlanması kadar mantık dışı bir şey olamaz. Biz PKK'nın yanında olsak PKK bize niye saldırsın? Siyaset her zaman ahlak ister. Bizim herhangi bir terör örgütüne destek verdiğimizi kanıtlasınlar biz siyaseti tamamen bırakırız. Onlar sabah akşam oturup PKK ile konuştular her türlü görüşmeyi yaptılar. Oslo'da biz mi görüştük? Sanıyorlar ki biz CHP'ye saldırırsak bütün bunlar unutulur. 16 yıldır terörü bitiremediler. Namus sözü veriyorum 4 yılda terörü bitirmezsem siyaseti bırakırım. Sorunun çözümü aklın kullanılması ile çözülür. Siz aklınızı kullanmayıp başkalarının telkini ile çözmeye çalışırsanız başkalarının maşası olursunuz. Meşru bir organ gayrimeşru bir organ ile muhatap olur mu? Masaya oturur mu? Terörist ile oturacaksın masaya sonra CHP'yi suçlayacaksın. Ciddiye almıyorum. Siyasetin de bir düzeyi, ahlakı olmalı. Sorunun çözüm yeri Meclis'te. Bu iş bir siyasi olaydır. Siyaset kurumu hiç bir sorumluluk almadı. Güvenlik güçlerine havale etti çözün diye. 35 yıldır çözülmüyor. Bu sorunu çözmek ,için yer adres belli Parlamento, samimi olacaksınız, gizli ajandanız olmayacak. Kapalı kapılar ardında halka hesabını veremeyeceğiniz vaatlerde bulunmayacaksınız. Oslo'da öyle vaatlerde bulundular. 'İstediğiniz valiyi emniyet müdürünü alacağız. İstiyorsanız süreceğiz' diye kapalı kapılar ardında bu vaatlerde bulundular. Halka bilgi vereceksiniz belli aralıklarla. Bunların hiçbirisini yapmıyor muhatap oluyorsunuz ortaya çıkınca 'kim söylemişse şerefsiz' diyorsunuz . Arkadan şeref yoksunu bir sürü insan çıkıyor ortaya. Ne diyeceksiniz şimdi? Nasıl oy devşiririm hesabı yaparsanız olmaz" ifadelerini kullandı.

"SORUN KANDİL'İ ALMAK DEĞİL SORUN TERÖRÜ ÇÖZMEK" 

Kılıçdaroğlu, "Bu operasyonun seçmen davranışlarını değiştireceğini sanmıyorum PKK ile yeni mücadele edilmiyor ki. Kandil'e defalarca gidildi. Uçakla bombalama 50-60-100 kere oldu benim bildiğim. Terörle mücadele edilsin bu devletin bir olayı. Sorun Kandil'i almak değil sorun terörü çözmek. Terör örgütü liderleri, militanları başka bir yere kaçarlar. Sorun PKK terör örgütünü bitirmek. Bunu bitiriyorsanız eyvallah gelip tebrik edeceğim sizi. Sorun çok boyutludur. Şunu asla yapmadılar, terör örgütünün finans kaynaklarını kesme noktasında bir şey yaptılar mı? Terörle mücadele akıl işidir. Ahkam kesmek, uçak göndermek de kolay. Akılcı politikalarla terörü sonlandırmak mümkün. 'Seçim zamanı gidelim operasyon yapalım oyumuz artar' kargalar bile buna güler. Ölenlerin sorumlusu kim o zaman talimat vermeyenler. Şimdi kalkıp kahramanlık ilan edecekler artık millet bunları yemiyor" açıklamasında bulundu. 

"4 YILDA TÜRKİYE'Yİ DOLARA BOĞACAĞIZ" 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu,  "Erdoğan hükümetleri, akılcı politikalar üretmediler dışarıda. Egemen güçlerin tavsiyelerine göre, Suriye'ye girdiler, silah gönderdiler egemen güçlerin önerisine göre. Sonra Erdoğan, 'Amerika bizi aldattı yalnız bıraktı' dedi.  Başkanısın ipi ile kuyuya inilir mi, terör çözülür mü? Dış politika milli olmak zorunda. Ortak hareket edilmeli. Ama dış politikayı mezhepçi, kavgacı yaparsanız kaybeden Türkiye olur. Barış endeksli bir politika yürütmek istiyoruz. Ortadoğu'nun barışını sağlayacağız imarını da sağlayacağız. Barış havzasına dönüştüreceğiz. 4 yılda Türkiye'yi dolara boğacağız. Londra'da yalvarmayacağız. Gücümüzle bölgede istikrarı, barışı sağlayacağız bölgeyi yeniden inşa edeceğiz" açıklamasında bulundu. 

"ELBETTE SURİYELİLERİ GÖNDERECEĞİZ" 

CHP'nin dış politikasına ilişkin Kılıçdaroğlu,  "Elbette Suriyelileri göndereceğiz. Gayet açık, net evini, okulunu yapacağız. Dönmek istemezlerse gidecekler yani. Birisi Almanya'ya, Amerika'ya gittiği zaman orada izinsiz oturuyorsa göndermiyorlar mı? Biz devletiz evini, okulunu yaptık buyurun kardeşim gidin. Suriyelilere ikinci sınıf vatandaş muamelesi yapmak istemiyoruz. Savaştan kaçtılar hiçbir itirazımız yok. 30 milyar dolar harcadık doğru itirazımız yok. Ama orayı barış havzası yaptığımızda istihdam yaratacağız. Bizim ufkumuza Erdoğan ve arkadaşlarının ufku yetişemez. Bizim gördüğümüz gözle Ortadoğu'ya bakamazlar. Çünkü onlar kısır, mezhep kültürü üzerine bir dış politika oluşturdular. Bu bize bölgeye zarar veriyor. Boşu boşuna kan akıyor. Buna karşıyız. Bu politikanın zor oluğunu biliyorum egemen güçlerin müdahalesi olacaktır ama dört ülke  devlet başkanı birlik olursa bu işi bitiririz" diye konuştu. 

"ORTADOĞU BARIŞ VE İŞBİRLİĞİ TEŞKİLATI'NI ÖNCE DÖRT ÜLKE KURACAĞIZ" 

CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'nin seçilmesi halinde 'Ortadoğu barışı için Suriye'yi de ziyaret edecek' olmasına ilişkin bir soru üzerine Kılıçdaroğlu, "Dış politika düşmanlık üzerine kurulmaz. Ortadoğu Barış ve İşbirliği Teşkilatı'nı önce dört ülke kuracağız. Sonra diğer ülkeler Ürdün, Mısır, İsrail katılıyorsa onları da alacağız. Bu Filistin- İsrail sorununun çözümüne de katkı sunacaktır" diye konuştu. 

"MUHARREM İNCE SEÇİMİ KAZANDIĞINDA YAPACAĞI 3 ŞEY VAR" 

Kılıçdaroğlu, "Sayın Muharrem İnce seçimi kazandığında yapacağı 3 şey var; '48 saat içinde OHAL'i kaldıracağım' diyor. Enflasyonun indirilmesi ile ilgili Merkez Bankası'nın kullanacağı hiçbir araca siyaseten müdahale edilmeyecek. Bu ikisi batı için çok önemli. Merkez Bankası'nın bağımsızlığı dünyaya duyurulmuş olacak" dedi. 

"OHAL'İ SEÇİMDEN SONRA KALDIRMAYACAK" 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın OHAL'in seçimden sonra kaldırılabileceği yönündeki açıklamalarını değerlendirmesi istenen Kılıçdaroğlu, "Neden seçimden sonra OHAL kaldırılıyor? Seçimlerde, kan gövdeyi mi götürecek? Recep Tayyip Erdoğan'ın hafızasında boşluk var. Dün söylediklerini unutuyor. Topluma güven vermiyor artık. Seçimden sonra kaldırmayacak. OHAL ile yönetmek istiyor. Baskı aracı olarak kullanıyor. 'Yarın başka bir şey söylerim benim bir kitlem var' diyor. Ama artık vatandaş inanmıyor" ifadelerini kullandı.

"ERDOĞAN, FETÖ'NÜN SİYASİ AYAĞININ BİR NUMARALI SORUMLUSUDUR" 

Kılıçdaroğlu, "FETÖ'nün siyasi sorumlusu sarayda oturan kişidir. Açık söylüyorum sayın Recep Tayyip Erdoğan, FETÖ'nün siyasi ayağının bir numaralı sorumlusudur. Bütün atamaları yapan odur. Onun imzası vardır. 'Bizi kandırdılar' falan çocuk musun seni kandırdılar. 5 yaşında çocuk olsa anlarız. Bu memleket kandırılanlar tarafından mı yönetilecek. Kabul etmiyorum. Kripto falan. Bunların hepsi biliniyor. Gülen'in iadesi için 7 ayrı mahkeme kararı var. 7 ayrı yani dosya var. Bunların bir kısmı 15 Temmuz'dan önce geliyor Adalet Bakanlığı'na. Fakat tutuyorlar iadesini istemiyorlar ne zaman ki darbe girişimi oldu 7 dosyayı alıp Amerika'ya gönderiyorlar iadesini istiyorlar. Niye daha önce iadesini istemediler? Bunun cevabını Erdoğan, Adalet Bakanlığı veriyor mu acaba?  15 Temmuz'a kadar bu dosyalar Adalet Bakanlığı'nda bekliyor iade istenmiyor. Bu sorunun cevabı verilmeli  Erdoğan vermeli bu cevabı neden bekletildi" açıklamasında bulundu.  

"FETÖ'NÜN İADESİ İLE İLGİLİ SOMUT BİLGİ GÖNDERİLDİ Mİ HÜKÜMETİN AÇIKLASIN"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "FETÖ'nün iadesi ile ilgili 'örgütlediği, talimat verdiği' yönünde somut bilgi gönderin ona göre mahkeme çıkacak' dendi. Somut bilgi gönderilip gönderilmediğini hükümetin açıklaması lazım" dedi.

"ORADA NELER KONUŞULDUĞUNU MİT, TBMM'YE GÖNDERMİYOR"

Kılıçdaroğlu, "Kemal Batmaz, Adil Öksüz, beş kişi darbeden önce adres belli MİT tarafından tespit edilmiş. Bu adreste şu gün toplanıldı diye. Ama orada neler konuşulduğunu MİT, TBMM'ye göndermiyor. Toplanma nedenleri darbe kararını veriyorlar. MİT 'ben dinlemedim' diyebilir mi? O zaman orada toplanıldığını niye tespit ediyorsun? Neler konuşulduğunun gün yüzüne çıkması lazım. Neler konuşulduğunu biz değil onlar biliyordu. 'dinlemedim derse' aklımızla alay ediyordur. İçeride önemli şeyler konuşuldu. 15 Temmuz'u aydınlatacak şeyler büyük bir ihtimalle konuşuldu. Açıklansın. Dinlemediyse görevini ihmal suçudur" diye konuştu.

"AMERİKA'NIN ISRARLA SOMUT BİLGİ İSTEDİĞİ İFADE EDİLDİ"

CHP heyetinin FETÖ iadesi ile ilgili dosyaları incelemesine ilişkin bir soru üzerine Kılıçdaroğlu, "Bana gelen 3 sayfa rapor. Bazı usul eksiklikleri var ama öyle hayati eksiklikler değil. Amerika'nın bize bu dosyalara göre iade etmesi gerekiyor. Amerika'nın ısrarla somut bilgi istediği ifade edildi"  dedi.

"FİLİSTİN KONUSUNDA HÜKÜMET SADECE TOPLUMUN GAZINI ALMIŞTIR"

Kılıçdaroğlu, "Filistin konusunda hükümet sadece toplumun gazını almıştır sonra uykuya yatmıştır" dedi.

"197 BİN LİRA İÇİN KAMPANYA AÇACAĞIM" 

Man Adası tazminatına ilişkin bir soru üzerine Kılıçdaroğlu, "O davayı Yargıtay'da, AYM, AİHM'de de kazanırım delillerin tamamı doğru. Tek kuruş yanlış değil. '18 milyon dolara şirket sattık dedi' Erdoğan. Hangi şirket, kime sattın? Halk Bankası'na çağrı yapıyorum, savcılığa verdiğim dekontlar yanlışsa açıklama yapsın. 197 bin lira tazminatı bulacağım kampanya açacağım. İsterlerse vereceğim Yargıtay'ı beklerlerse zaten reddeder. Akıl var mantık var" dedi.

"BİRBİRİNİ KARŞILIKLI YALANLAYAN BİR KOMEDİ İZLİYORUZ"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Bahçeli'nin af açıklamalarını değerlendirmesi istenmesi üzerine, "İttifak söylem birliği demektir. Bahçeli'nin söylediğine Erdoğan, Binali bey gündemimizde yok diyor niye ittifak yaptınız? Birbirini karşılıklı yalanlayan bir komedi izliyoruz. Tablo bu. Meral hanım Cumhur ittifakına,  'zoraki evlilik' diyorsa yine iyi söylemiş. Ortada evlilik bile yok. Bir partinin diğer partinin gölgesine sığındığı bir pozisyon var. İçime sinmiyor. Köklü bir partinin Türkiye'yi bu hale getiren bir siyasi partinin gölgesine sığınması  içimi acıtıyor. Ülkücülüğün özünde vatan, bayrak sevgisi vardır. Dürüst, ilkeli siyaset vardır" dedi. 

"HDP'NİN BARAJI AŞTIĞI GÖRÜLÜYOR" 

Kılıçdaroğlu, "Kamuoyuna yansıyan bütün anketlerde HDP'nin barajı aştığı görülüyor. CHP'lilerin  başka  partiye oy vereceğini düşünmüyorum" dedi. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!