Kılıç'tan 'Şenes Erzik' açıklaması

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın UEFA Asbaşkanı Şenes Erzik ile yaptığı görüşmeye özel bir anlam yüklemenin gereği olmadığını söyledi. Kılıç, 19 Mayıs kutlamalarının Samsun için ayrı bir önemi olduğunu ve statta kutlanacağını, bu kutlamalara sivil toplum kuruluşlarının katılarak katkı vermesi çağrısında bulundu.

Kılıç'tan 'Şenes Erzik' açıklaması

Memleketi Samsun'a gelen Bakan Kılıç, ziyaretlerine, bakanlığıyla ilgili yatırımları inceleyerek başladı. Tekkeköy ilçesinde inşaatı devam eden 7 bin 500 kişilik kapalı spor salonu inşaatını ziyaret eden Bakan Kılıç'ı buraya gelişte Vali Hüseyin Aksoy, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ve diğer protokol üyeleri karşıladı. İnşaatı gezen Bakan Kılıç, basın mensuplarının sorularını cevapladı.
Başbakan'ın UEFA Asbaşkanı Şenes Erzik ile yaptığı görüşmenin sorulması üzerine Kılıç, "Şenes Erzik'i Başkanımızın kabulü ilk kabul değildir. Sayın Başbakanımız geçen ay da, önceki aylarda da kendisini kabul etmiş ve futbolla ilgili görüşlerini dinlemiştir.

Sayın Erzik ile bizim de görüşmelerimiz olmuştur. Dolayısıyla Sayın Başbakanımızın Şeres Erzik'i kabulüne ayrıca özel bir anlam yüklemenin gereği yoktur. Sayın Başbakanımız bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Sayın Erzik'in futbol ve özellikle Avrupa futbolu konusunda, hukuki ve mevzuat konularında görüşlerinden istifade etmeye devam edecektir" dedi.

19 MAYIS TÖRENLERİ

19 Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları konusundaki tartışmalara değinen Bakan Suat Kılıç, "19 Mayıs tarihi, Samsun için özel önemi olan bir tarih. Samsun aynı zamanda bir 19 Mayıs kenti. Samsun'un marka değerlerinden biri Atatürk'ün doğum yeri olması. Atatürk'ün, doğum tarihini ay ve gün olarak soranlara '19 Mayıs işte benim doğum günüm' sözü ile Samsun'un ayrıca kazandığı özel bir anlam, özel bir önem ve değer var. Dolayısıyla biz bu anlamdan hareket ediyoruz" diye konuştu.

"Son günlerde 19 Mayıs Bayram kutlamaları üzerinden yürütülen polemikleri, AK Parti hükümetlerine yönelik haksız ve dayanaksız bir saldırı olarak değerlendiriyoruz" diyen Kılıç, sözlerine şöyle devam etti:
"19 Bayramı kutlamalarının omurgasını başkent Ankara ile birlikte Atatürk'ün Ankara'ya gitmek üzere ilk adımını attığı Samsun kenti oluşturmaktadır. Gerek Ankara'da gerekse Samsun'da 19 Mayıs kutlamaları bu yıl, önceki yıllardan daha az değil, önceki yıllara bile belki parmak ısırtacak büyük bir coşkuyla, büyük bir heyecanla ve çok daha zengin bir içerikle kutlanacaktır. Birilerinin 19 Mayıs'ı anlamsızlaştırma çabalarına karşın, AK Parti hükümeti, Milli Eğitim ile Gençlik ve Spor Bakanlıkları 19 Mayısları gerek içerik gerek felsefe gerekse ruhu konusunda en özel önemi atfetmektedir.

Samsun'da 19 Mayıs kutlamaları önceki senelerde olduğu gibi yine stadyumu içine alan, Sahil Yolu'nda Türk Yıldızları'nın gösterisini içine alan ve yine Doğupark'ta en az 100 bin kişilik bir halk katılımının olacağı çok coşkulu törenlere tanıklık edeceğiz. Eğer ki birtakım sivil toplum inisiyatifleri, devlet eliyle yapılan kutlamalara katkısını vermek istiyorsa, kapılar kendilerine sonuna kadar açıktır. Tüm salonlarımızı, tüm tesislerimizi tüm sivil toplum kuruluşlarına, bayram kutlamalarına sağlayacakları katkıları artırmak yönünde verebiliriz, tahsis edebiliriz. Ama eğer ki 19 Mayıs kutlamaları üzerinden bir siyaset arayışı, yeni bir polemik çabası varsa, biliniz ki hükümetimiz böyle bir istismar çabasına asla zemin bırakmayacak. Benim önerim, tavsiyem ve davetim, tüm sivil toplum kuruluşlarının valilik öncülüğünde kamu kurumları ile işbirliği yapması ve hiç görülmemiş bir coşkunun yaşanmasına birlikte imkan hazırlanmasıdır."

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, spor salonu inşaatının ardından adliye sarayı inşaatını inceledi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!