Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Kıkırdak hasarları ve tedavi yöntemleri (ÖZEL HABER)

Kıkırdak hasarları günümüzde birçok yöntemle tedavi edilebiliyor. Kıkırdakların iyileşmesi her ne kadar zor olsa da gelişen teknoloji ve ilerleyen tıbbi yöntemler sayesinde hastalarda iyi sonuçlar elde edilebiliyor.

Kıkırdak hasarları ve tedavi yöntemleri (ÖZEL HABER)

EZGİ KAYI / BURSADA BUGÜN

Özel Anadolu Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji bölümü doktorlarından Op. Dr. Erol Temirci, "Kıkırdaklar eklemlerin yüzeylerini oluşturan, eklemin uyum içinde çalışmasını sağlayan yapılardır, damar ve sinirleri olmadığı için beslenmesi sadece eklem içindeki sıvıların difüzyonuyla olmaktadır. Kıkırdak hasarları, yaralanmalarda sık görüldüğü için iyileşmesi de zor olmaktadır" dedi ve hasarların tedavisine yönelik bilgiler verdi.

KIKIRDAK NEDEN HASAR GÖRÜYOR?

Erol Temirci, "Ayak bileği eklemi, kalça eklemi ve diz eklemi en çok yük taşıyan eklem olduğu için en çok hasarı da bu eklemler görmektedir. Eklemlerde, yaşa başlı olarak kıkırdaklarda yumuşamalar, çatlamalar ve alınmalar olabilmekte. Travma sonrasında, geçirilmiş bir enfeksiyon sonrasında ya da doğuştan gelen anatomik bozukluklar sonucu dengesiz yüklenmeden dolayı da hasar görülebilir. Damar ve sinirleri olmadığı için, beslenmesi zor olduğu için ve kendini yenileme özellikleri çok sınırlı olduğu için oluşan sorunlarda tedavide çeşitlilik arz ediyor" diyerek hasar sebeplerinden bahsetti.

TEDAVİ YÖNTEMLERİ NELER?

Op. Dr. Erol Temirci kıkırdak hasarlarının tedavi yöntemleriyle ilgili olarak, "Hasar hafifse öncelikle kırkırdağı besleyen gıda takviyeleri, glikozamin gibi ya da eklem içine verilen eklemi yağlayan ve kıkırdağın kısmi beslenmesini sağlayan sıvılar takviye edilebilir, hastanın kanından aldığımız PRP dediğimiz madde ile trombositlerini zenginleştirerek büyüme hormonlarını çoğaltıp, kıkırdak kalitesini artırıp kıkırdağın kendini yenilemesine yardımcı olabiliyoruz.  Eğer kıkırdakta 2,5 cm altında bir hasar varsa kapalı atroskopi dediğimiz 2-3 delikten, bir kamerayla ekleme girerek, aşınmış bölgeye birkaç delik açarak kemik iliğinden gelen kök hücreye gelerek iyileşme sağlayabiliyoruz" dedi.

KIKIRDAK TEDAVİSİNDE KÖK HÜCRE MUCİZESİ

Daha büyük hasarlarda ise, kök hücre yöntemi uyguladıklarını ifade eden Temirci, "Kök hücre hastanın kemik iliğinden veya göbek yağından alınarak bir takım işlemlerden geçirilerek kök hücre hazırlanıp eklem içine enjekte edilebilir. Kök hücre kendiliğinden çoğalabilen, sınırsız bölünebilen ve farklı organlara dönüşebilen hücrelerdir. Verdiğimiz yağ bazlı kök hücreler, kıkırdağa verdiğimizde kıkırdağa, kemiğe verdiğimizde kemiğe, damara verdiğimizde damara dönüşebilen hücrelerdir. Son zamanlarda kıkırdak hasarlarında oldukça sık kullandığımız bir yöntem. Kıkırdak hasarlarının ileri aşamalarında, hastanın kilosu fazlaysa, yaşı ileriyse ve hiç kıkırdak kalmadıysa kök hücrenin de faydası olmayabilir bu aşamada, eklemin yüzeyini değiştirdiğimiz elimizdeki protezleri kullanıyoruz ve bu şekilde sonuç alabiliyoruz" şeklinde konuştu.

Kaynak: BURSADA BUGÜN

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!