Kıdem tazminatında vergi iadesi nasıl alınır?

27 Mart 2018 tarihinden önceki 5 yılda işinden ayrılıp kıdem tazminatı almış olanlar, vergi iadesi alma hakkı kazandı. Açılan davalar sonucunda mahkemenin verdiği karara göre, kıdem tazminatlarından alınan gelir vergisi kesintileri vatandaşlara iade edilecek. Peki kıdem tazminatı vergi iadesi nasıl alınır?

Kıdem tazminatında vergi iadesi nasıl alınır?

Kıdem tazminatlarından yapılan gelir vergisi kesintileri, tazminat sahibi çalışanlara geri ödenecek. Vergi iadesi alma hakkı kazanan vatandaşlar için kritik tarih ise 27 Mart 2018. Vatandaşlar bu tarihten önceki 5 seneye kadar olan kıdem tazminatı ödemelerinde kendilerinden kesilen gelir vergisinin bir bölümünü talep edebillecek.

VERGİ İADESİ NASIL ALINIR?

İade tutar, çalışanın, tazminatını aldığı tarihteki, bulunduğu vergi dilimine göre belirlenecek. Vergi iadesi alabilmek için, sözleşmenim feshinden itibaren 5 yıl içerisinde başvuruda bulunmak gerekiyor. Ayrıca a.ılmış bir dava varsa bundan vazgeçmek de şart koşulmuş durumda. Başvurular vergi dairelerine yapılacak. Böylece, kıdem tazminatının ödendiği tarihteki kıdem tazminatı tavanını aşmayan tutarlar için kesilen vergiler çalışanlara iade edilecek

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!