"Kıbrıs için zorluk çok büyük"

AB Komisyonu Başkanı, programın çalışacağından emin olduğunu, ancak ekonomiye nihai etkilerini değerlendirmek imkansız olduğunu belirtti.

''Kıbrıs için zorluk çok büyük''

AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, dün yapılan anlaşma sonrasında yaptığı değerlendirmede ülkeni için zorlukların çok büyük olduğunu belirtirken, Güney Kıbrıs'ın AB'nin desteğine güvenebileceğini belirtti.


Güney Kıbrıs'a teknik yardım sağlamak için çalışma grubu oluşturduğunu belirten Barroso,  ülkede varılan anlaşmayı uygulamak konusunda sorumluluk gösterilmesini istedi.

Güney Kıbrıs anlaşmasının sosyal sonuçlarını sınırlamak istediklerini dile getiren Barroso ülkenin birlik içinde ve sorumluluk bilinci ile hareket etmesi gerektiğini belirtti.

Ülkedeki mevcut ekonomik modeli yaşayabilir  olmadığını kaydeden AB Komisyon Başkanı, diğer AB ülkelerini dayanışma göstermeye davet etti.

Rum Kesimi'nde para aklama konusunun çözümü hususunda anlaşma sağladığının altını çizen Barroso, "G.Kıbrıs için sadece mali istikrarı düşünmemeliyiz" dedi.

Ekonominin yeninden canlanması içinde adımlar atılması gerektiğini kaydeden Barroso, ülkede kaldıraç azaltımının zorlu bir süreç olacağını belirtti.

Güney Kıbrıs konusunda herhangi bir ekonomik tahminde bulunmanın imkansız olduğunu belirten AB Komisyonu Başkanı, programın çalışacağından emin olduğunu, ancak ekonomiye nihai etkilerini değerlendirmek imkansız olduğunu belirtti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!