Kia'dan yolcuyla empati kuran sürücüsüz otomobil!

Hyundai markası altında önemli geliştirmelere imza atan Kia, şimdi de CES 2019 için otonom araç şovu yapmaya hazırlanıyor. Ancak bu sürücüsüz otomobil diğerlerinden çok farklı.

Kia'dan yolcuyla empati kuran sürücüsüz otomobil!

Otonom otomobil henüz tam olarak hayata geçmiş bir teknoloji değil. Her ne kadar Tesla elektrikli otomobilleri başarılı bir otonom sürüş deneyimi sunsa da, toplu taşıma araçlarında henüz bu teknoloji kullanılmış değil.

Kia sürücüsüz otomobil yolcuyla nasıl empati kuracak?

Kia tarafından CES 2019'da tanıtılacak olan aracı otomobilden çok sürücüsüz taksi olarak adlandırmak daha doğru gibi.

Kia mühendisleri tarafından geliştirilen yapay zeka tabanlı R.E.A.D sistemi, yolcuların yüz ifadeleri, kalp atışı gibi duyuları üzerinden kabin içini kişiselleştirebiliyor.

Bu kişiselleştrime, yolcunun duygusal durumuna uygun titreşimde yapılan masaj, çalınan müzik ve ortam ışığının da bu duygu durumuna göre değişiklik gösteriyor.

Paylaşılan renderlara bakılırsa araç tek ve ya iki kişilik gibi görünüyor. Kiayetkilileri ise CES  2019 için tek, iki kişilik ve dört kişilik kabinleri olan üç ayrı model tanıtacaklarını açıkladı.

Şirket tüm bunları yolcuların göz ve parmak hareketlerini izlemek için kullandığı bir 3D kamera ile sağlıyor. Ayrıca sürücüsüz otomobil yolcuların fiziksel düğmeler kullanmadan aydınlatma, iklimlendirme ve eğlence sistemleri gibi araç içi özellikleri yönetmelerini sağlayan V-Touch jest kontrol teknolojisine de sahip olacak.

Araç tasarım olarak Tron filmden hatırladığımız parlak neon çizgilere sahip. Fütüristik bir görünüme sahip olan SEED Car, sürücüsüz otomobil deneyimini farklı bir boyuta taşıyacağa benziyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!