Keskin nişancılar 15 çocuğu vurdu

Irak'ın Musul kentinde son 48 saat içinde 15 çocuğun terör örgütü DEAŞ'ın keskin nişancıları tarafından vurularak öldürüldüğü bildirildi.

Keskin nişancılar 15 çocuğu vurdu

Irak ordusunda görevli Üsteğmen Nezhan el-Kasım, AA muhabirine yaptığı  açıklamada, "Musul'da  DEAŞ'tan kaçıp güvenlik güçlerinin kontrolündeki bölgelere  ulaşmak isteyen çok sayıda çocuk, örgüte mensup keskin nişancılar tarafından  hedef alındı. Son iki günde DEAŞ'ın keskin nişancıları tarafından vurulan 15  çocuk hayatını kaybetti." dedi.

DEAŞ'ın korku salıp bölge halkını kaçma düşüncesinden vazgeçirmek  amacıyla çocukları hedef aldığını belirten Kasım, terör örgütünün zaman zaman da  çocukları "canlı kalkan" olarak kullanmaya çalıştığını söyledi.

2 bin 150 kişi daha tahliye edildi

Öte yandan DEAŞ'tan kurtarılan bölgelerdeki altyapı yetersizliği ve  yeni saldırı tehlikesi nedeniyle tahliyeler devam ediyor.

Irak Kızılayı yetkilisi İyad Rafid, son iki günde aralarında kadın ve  çocukların da bulunduğu 2 bin 150 kişinin, DEAŞ'tan temizlenen Musul'un doğu ve  kuzey kesimlerinden güvenli bölgelere sevk edildiğini aktardı.

Irak Göç ve Göçmenler Bakanı Casım el-Caf, Musul'u kurtarma  operasyonunun başladığı 17 Ekim'den bu yana kenti terk edip sığınmacı kamplarına  gelen sivillerin sayısının 80 bine ulaştığını ifade etmişti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!