Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Keşkek yemeği Harmancık'ta yeniden canlanıyor

UNESCO tarafından koruma altına alınan keşkek yemeği Bursa'nın Harmancık ilçesinde akademisyenler sayesinde yeniden yaşatılacak.

Keşkek yemeği Harmancık'ta yeniden canlanıyor

Uludağ Üniversitesi Harmancık Meslek Yüksek Okulu Aşçılık Bölümü öğretim görevlisi Osman Güldemir, yok olmaya yüz tutan keşkek yemeğini yaşatmak için kolları sıvadı. Osmanlının son dönemlerinden itibaren Harmancık'ta keşkek yemeği yapıldığını söyleyen Osman Güldemir, ''İlçede unutulmaya yüz tutmuş tarihi bir yemeği gün yüzüne çıkarmaktan çok mutluyum. Çok eski yıllardan bu yana ilçede yapılan, ancak unutulmak üzere olan keşkek yemeğinin tarihini araştırdık. Bursa, Kütahya, Bilecik illerine kadar 20 kişiyle görüşerek bu yemekle ilgili önemli bilgiler elde ettik" dedi.
Bir çok ilde düğün, cenaze, asker uğurlama gibi cemiyetlerde keşkek yemeği ikram edildiğini söyleyen Osman Güldemir, ''Harmancık keşkeğinin tarihi çok eskilere dayanıyor. Günümüzde de bu yemek varlığını sürdürerek gelecek nesillere aktarılmalı'' diye konuştu.
Endonezya'nın Bali şehrinde düzenlenen toplantıyla keşkeğin Unesco tarafından kültürel miras listesine alındığını söyleyen Güldemir, ''Unesco keşkek yemeğinin unutulmasına göz yummadı. Yöre insanı bu yemeğe sahip çıkarak gelecek nesillere aktarmalıdır" dedi.
KEŞKEK NASIL HAZIRLANIR
Geniş bir tencerede tavuk suyunda buğday uzun süre haşlanır. İyice yumuşayıp kıvam alıncaya kadar karıştırılarak pişirilir. Didilmiş tavuklarla birlikte tuz eklenerek bir müddet daha karıştırılır. Karıştırma işleminin ardından geniş bir kaba dökülüp ortası açılarak nohut yerleştirilir. Tere yağında salça kavrularak keşkeğin üzerinde gezdirilir. Keşkek sıcak olarak yenir.

Keşkek yemeği Harmancık'ta yeniden canlanıyor Keşkek yemeği Harmancık'ta yeniden canlanıyor Keşkek yemeği Harmancık'ta yeniden canlanıyor Keşkek yemeği Harmancık'ta yeniden canlanıyor Keşkek yemeği Harmancık'ta yeniden canlanıyor Keşkek yemeği Harmancık'ta yeniden canlanıyor
Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!