Kerkük-Erbil karayolu açılıyor

Kerkük Valisi Rakan Said, Irak'ta Erbil ile Bağdat arasında çıkan askeri gerginlikten dolayı Ekim 2017'den bu yana kapalı olan Kerkük-Erbil karayolunun açılmasına ilişkin anlaşma sağlandığını bildirdi.

Kerkük-Erbil karayolu açılıyor

Vali Said söz konusu karayolunun yeniden açılmasına  yönelik çalışmaları değerlendirdi.

''Kerkük-Erbil karayolunun trafiğe açılmasına ilişkin Bağdat ve Erbil  arasında anlaşma sağlandı.'' ifadesini kullanan Said, onarım ve kontrol noktaları  oluşturulmasına yönelik çalışmaların başladığını bildirdi.

Irak Federal Polisi ile Peşmerge güçleri arasında yaklaşık 10 ay önce  çıkan çatışmalar sırasında yıkılan Altunköprü'nün onarımına başlandığını aktaran  Said, çalışmaların Erbil Belediyesi ile Kerkük Karayolları Müdürlüğünce  yürütüldüğünü söyledi.

Yol güvenliği için kontrol noktalarının ortaklaşa yapılacağını  vurgulayan Sadi, her iki kent arasında Irak Federal Polisi ile Peşmerge  güçlerinin ortak kontrol noktası kuracağını ve kentlere giriş ve çıkışları daha  iyi bir şekilde denetleyeceklerini kaydetti.

Irak merkezi hükümetine bağlı ortak güçler, 16 Ekim 2017'de  Peşmerge'nin 3 yıldan uzun süre elinde tuttuğu Kerkük'e askeri operasyon  düzenlemiş ve tüm vilayeti kontrol altına almıştı. 

Kerkük'ten çekilmek zorunda kalan Peşmerge güçlerinin bir kısmı  Süleymaniye ve Erbil kentine çekilmiş, Iraklı güçlerin olası ilerlemesine karşı  Erbil-Kerkük karayolu 16 Ekim 2017 tarihinde trafiğe kapatılmıştı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!