"Kentselzede olmak istemiyoruz"

Akpınar Mahallesi sakinlerinin bölgenin kentsel dönüşüm alanı olarak ilan edilmesinden sonra, Doğanbey'de yaşanan mağduriyetlerin yaşanmaması için kurmuş olduğu Akpınar Kentsel Dönüşüm ve Sosyal Dayanışma Derneği'nin Yönetim Kurulu, Mimarlar Odası Bursa Şubesi'ni ziyaret etti.

''Kentselzede olmak istemiyoruz''

Ziyarette, Doğanbey sakinlerinin yaşadığı sıkıntıları yaşamamak için özenli çalışmalar yürüttüklerini söyleyen Akpınar Kentsel Dönüşüm ve Sosyal Dayanışma Derneği Sözcüsü Necmettin Sarısaltık, "Kentsel dönüşüm sonrasında 'kentselzede' olmak istemediğimiz için ziyaretler yapıyoruz. Bu kapsamda sizinle bir araya gelmek istedik; çünkü Akademik odaların desteğine ihtiyacımız var. Konuyla ilgili mücadeleyi Mimarlar Odası Bursa Şubesi ile birlikte vereceğimize inanıyoruz" dedi. Bölgede yaşayan mahallelinin çoğunluğunu emekli kesimin oluşturduğunu açıklayan Necmettin Sarısaltık, "Yaşam koşullarının daha iyi olması için uğraşan mahallemiz sakinleri, olumsuz sonuçlanacak bir durumla karşılaşmak istemiyorlar. Ortaya çıkacak üründen sonra değil, şimdiden mağdur olmamak için örgütlendik.  Akademik Odaların da bizden desteğini esirgemeyeceğine inanıyoruz" şeklinde konuştu.
Derneğin, bölgedeki kentsel dönüşüm süreci başlamadan kurulmasının önemli olduğunu ifade eden Mimarlar Odası Bursa Şubesi Başkanı Nizamettin Kaya, "Doğanbey'de kentsel dönüşüm adı altında 'kentsel yıkım' gerçekleştirildi. Tarihi mahallerin bulunduğu bir yere devasa binalar inşaa etmek kentin dokusuna aykırıdır. Bu acı örneği tekrar yaşamamak için hepimizin dikkatli olması gerekir" diye konuştu.

Kentsel dönüşüm sürecinin şeffaf olarak uygulanması gerektiğine dikkat çeken Nizamettin Kaya, "Kentsel dönüşüm süreci şeffaf bir şekilde bölgenin sakinleri birlikte yürütülmelidir. Eski yapıların yıkılmasından sonra daha sağlıklı bir yerleşim bölgesi oluşturulmalıdır. Doğanbey'de bunu göremedik. Akpınar'ın Doğanbey olmaması için elimizden geleni yapacağız" dedi. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!