Kentsel dönüşüme gökdelen vizesi -ÖZEL HABER

Bursa'daki riskli alanlar belirlendi ancak, 4-5 katlı binaların yıkılıp, yerine 10- 12 katlı binaların yapılmasına verilen onay, yeni bir tartışmanın fitilini ateşledi. Yıldırım'daki 7 mahallenin ve Akpınar'ın gökdelenlere uygunluğunun araştırılması gerektiğini belirten meslek odaları, dönüşüme karşı yol haritası çizmek için harekete geçti.

Kentsel dönüşüme gökdelen vizesi -ÖZEL HABER

Rabia DENİZ/BURSADABUGUN.COM


Kentsel dönüşümde son sözü Hükümet söyledi. Bursa'daki riskli bölgeler 20 Ocak'ta Resmi Gazetede ilan edildi. Bursa'da dönüşüme Bakanlar Kurulu kararının ardından Cumhurbaşkanı onayıyla resmen vize çıkarken, 4-5 katlı binaların yıkılıp yerine 10- 12 katlı binaların yapılması yeni bir tartışmanın fitilini de ateşledi. Şehir Plancıları Odası Bursa Şube Başkanı Füsun Uyanık, zemine uygun plan yapılması gerektiğini belirterek, "Bu bölgelerin zeminleri incelenmemiştir. Zemin çok katlı yapıyı kabul etmeyecektir" diyerek araştırma yapacaklarını söyledi.
YILDIRIM VE OSMANGAZİ'DE DÖNÜŞÜME VİZE
Yıldırım Belediyesi'nin Mevlana, Ulus, Yavuzselim, Arabayatağı, Çınarönü, Hacivat ve Şirinevler mahallelerini kapsayan bütünleşik uygulama bölgesi, afet riskli alanı oldu.  Büyükşehir Belediyesi'nin, Akpınar'da, Korupark- 1050 Konutlar arası olarak belirlediği bölge de yine Resmi Gazetede kentsel dönüşüm ve gelişim proje alanı olarak tanımlandı.
10 KATLI BİNALAR...
Yapılacak kentsel dönüşüm projesiyle Yıldırım'da 7 bölgede 30 bin yeni konut yapılacak. Yine planlanacak projeyle 1050 konutlar-Akpınar'da yaklaşık 2 bin 500 bina kentsel dönüşüm için yıkılıp, yeniden yapılacak. Yıkılacak 4 ve 5 katlı konutların yerine 10 ve 12 katlı yeni binalar yapılması planlanıyor. Yıldırım İlçesindeki "Kentsel Dönüşüm Projeleri" 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanunun ikinci maddesine göre, yapılacak. Osmangazi Belediyesi sınırlarında kalan Akpınar Mahallesindeki proje ise 5393 sayılı Belediye kanununa göre gerçekleşecek.
 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!