Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Kentsel dönüşüm için kolları sıvadılar

Marmara Bölgesi'nin en uzun kumsallarından birine sahip Mesudiye Köyü'nü turizme kazandırmak için kolları sıvayan Mesudiye Plan, Çevre, Düzenleme ve Konut Yapı Kooperatifi Başkanı Şahin Özdemir, "Mesudiye'deki dönüşümü, sahil şeridimize yakışır bir hale getirmek istiyoruz" dedi.

Kentsel dönüşüm için kolları sıvadılar

Bursa'nın ve Marmara Bölgesi'nin en uzun ve en güzel kumsallarından birine sahip olan Mesudiye köyü turizme kazandırılması için harekete geçen Mesudiye Plan, Çevre, Düzenleme ve Konut Yapı Kooperatifi Başkanı Şahin Özdemir, köyün hisseli parsel satış miktarı 6 binden fazla olduğunu söyledi. Özdemir, "Bu durum yaklaşık 25 bin insanın dolaylı olarak Mesudiye ile ilgisini göstermekte. Bursa Valiliği İl Özel İdaresi'nin imar planlama çalışması köylüler tarafından beğenilmedi. Kentsel dönüşümün Türkiye gündeminde yer aldığı bugünlerde, kendimiz kentsel dönüşümü yapmak için girişimde bulunduk. Mesudiye Plan, Çevre, Düzenleme ve Konut Yapı Kooperatifi'ni kurduk. 2012 yılı başında faaliyete geçen Kooperatifin üye sayısını 300'e çıkardık. Kooperatifin hedefi, üye sayısını 4 bin üyeye çıkartmak" diye konuştu.
"DÖNÜŞÜM SAHİL ŞERİDİNE YAKIŞMALI"
Çoğunluğun benimsediği imar planlarını üreterek ortaya çıkarmak istediklerini vurgulayan Özdemir, Valilik İl Özel İdaresi ile iletişime geçerek kooperatiflerini tanıtacaklarını söyledi. Özdemir, "Mesudiye'deki kaçak yapılaşma devam ediyor. Bu durum yazlık mekan için aşırı talepten kaynaklanıyor. Mesudiye'deki kentsel dönüşümü, sahil şeridimize yakışır bir hale getirerek göstermek istiyoruz. Kaçak yapılaşmayı kooperatif olarak önlediğimiz gibi inşaat ruhsatlı, projeli ve depreme dayanaklı binalarda üyelerimizin oturmasını hedefliyoruz. 16 yıl önceki yıkımlardan ders çıkarılmadığını görüyoruz. Bunun içinde İmar Planlarını bizler hazırlatacağız" ifadelerini kullandı.
"KAÇAK YAPI İSTEMİYORUZ"
Kentsel dönüşüm için köyde yaşayan vatandaşlarla fikir alışverişinde bulunacaklarını ifade eden Özdemir, "Kabul gördükten sonra konuyu valiliğin onayına sunacağız. Devletin kasasından para gitmesini önlediğimiz gibi Mesudiye'mizi bölgenin turistik yeri haline getireceğiz. Mesudiye sahillerinde parsel sahiplerinin artık kaçak yapı yapmamalarını istiyoruz. Yapılacak her kaçak yapıyı İl Özel İdaresine bildireceğiz ve yıktıracağız. Aynı şekilde parsel sahiplerini Kooperatifimize üye olmaya davet ediyoruz" şeklinde konuştu.

Kentsel dönüşüm için kolları sıvadılar Kentsel dönüşüm için kolları sıvadılar
Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!