Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Kentlilik bilinci Nilüfer'de mercek altında

Nilüfer Belediyesi ve Kent Konseyi tarafından düzenlenen toplantıda kent kültürü ve kentlilik bilinci tartışıldı.

Kentlilik bilinci Nilüfer'de mercek altında

Nilüfer Belediyesi ve Nilüfer Kent Konseyi, düzenlediği toplantılarla mahalle komiteleri üyelerini belediyecilik, şehircilik ve çevre meseleleri hakkında bilgilendirmeye devam ediyor. Toplantıların bu haftaki ayağında Nilüfer Belediyesi Başkan Danışmanı Ziya Güney, kent kültürü ve kentlilik bilinci hakkında bilgi verdi. Köyden şehre, doğudan batıdaki illere göçün eskisi kadar olmasa da devam ettiğini ifade eden Güney, "Batı bölgelerimizdeki diğer büyük iller gibi Bursa'da da hızlı nüfus artışının getirdiği fiziki alt yapı yetersizliği, sosyal sistemlerin eksikliği ve manevi bağların güçsüzlüğü gibi çok ciddi teknik ve sosyal alt yapı problemler ile karşı karşıya kalınıyor. Bu konularda yerel yönetimlere de önemli görevler düşmektedir. Bunların başında da gençlik için spor, sinema, kütüphane, tiyatro, müzik gibi sosyal ve kültürel tesislere öncelik ve ağırlık vermek, diğer taraftan yeni toplumsal ve sosyal meselelere kurumsal çözümler üretmek gelmekte. Bizim yerel yönetim kültür ve geleneğimizde ise bu bilincin yeteri kadar geliştiğini söylemek mümkün olmadığı gibi kent kültürü ve kentlilik bilincinin ne olduğu dahi henüz tam olarak anlaşılamamıştır" dedi.

Modern bir şehrin yalnız fiziki teknik alt yapıdan ibaret olmadığını dile getiren Ziya Güney, "Sosyal ve kültürel alt yapı da en az fiziki teknik alt yapı kadar önemlidir. Hatta batı ülkelerinde sosyal ve kültürel alt yapıya dayanmayan gelişmelerin kalıcı olamayacağına dair yaygın bir kanaat hakimdir. Bursa'da kent kültürü ve kentlilik bilincini, hiçbir maddi değerle ölçülemeyecek aidiyet duygusunu güçlendirip zenginleştirecek kent sosyolojisi çalışmaları ile derinlik kazandıracakları proje bir an önce hayata geçirilmelidir. Bursa'da bir anlamda sosyo-kültürel check-up yapılmalıdır. Böylesine ciddi akademik derinlik ve genişliği olan araştırmanın da hiç şüphesiz buna benzer çalışmaları yürütmüş, bu konularda tecrübe ve bilgi birikimine sahip profesyonel bir ekip tarafından yapılması gerekir" diye konuştu.

Toplantılar, 6 Haziran'da yeni büyükşehir yasası metropolitan yönetimler, 13 Haziran'da imar ve planlama, kaçak ve çarpık yapılaşma, 20 Haziran'da İstanbul İl Çevre Düzeni Planı ve Bursa'ya etkileri, 27 Haziran'da kentimizde afet ve deprem riskleri konu başlıkları ile Nilüfer Dernekler Yerleşkesi'nde saat 18.30-20.00 arasında yapılmaya devam edecek.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!