Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Kentbank'a kavuştu

Kentbank için 10 yıl mücadele veren Süzer Holding muradına Avrupa'da erdi.

Kentbank'a kavuştu

Sabah'tan Kerim Ülker'in haberine göre 2001 kriziyle Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından el konulan Kentbank için yasal mücadele veren Süzer Holding, hayaline Avrupa'da kavuştu. 10 yıldır Kentbank'ı almak için yasal mücadele veren, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) yolunu tutan Süzer Holding, KentBank ile Hırvatistan'da buluştu. Türkiye'de bankacılık lisansına sahip olmak için Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulmu ile temasları devam eden Süzer Grubu, 2011'de satın aldığı Banka Brod'u KentBank'a çevirdi. Hırvatistan'ın en büyük 30 bankası arasında yer alan Banka Brod'un yüzde 87'sini 9.5 milyon euroya alan Süzer Holding, bankanın adını KentBank olarak değiştirerek 9 olan şube sayısını 2014'te 35'e çıkarmayı ve ilk 5 arasına girmeyi hedefliyor.


CIBONA ZAGREB'E SPONSOR
Hırvatistan'da büyümek için kolları sıvayan Süzer, değişim sürecinde sponsorluk faaliyetlerine de ağırlık vermeye başladı. KentBank, 17 Hırvatistan Ligi şampiyonluğunun yanı sıra müzesinde 3 Yugoslavya Kupası, 2 Euroleague Kupası, 1 Koraç Kupası bulunan Cibona Zagreb basketbol takımına sponsor oldu.

4.1 MİLYAR DOLARLIK AİHM DAVASI
1991'de Kentbank, 2000'de başlayan krizle sarsılmış, bankanın öz kaynakları eriyince 15 Mart 2001'de yakın izlemeye alınmıştı. Beklenen iyileşme gerçekleşmeyince Temmuz 2001'de TMSF'ye devredilen banka için Süzer'in AİHM'ye açtığı 4.1 milyar dolarlık tazminat davasından vazgeçtiği basına yansımıştı

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!