Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

"Kent konseyleri projeler ve çözüm yolları ortaya koyar"

Bursa Kent Konseyi (BKK) Başkanı Semih Pala, gözle görülen işlerin idareler tarafından yapıldığını, kent konseylerinin ise gönüllü katılımcılarla birlikte gözle görülen işleri yönlendirdiğini, fikir ve düşünceler ürettiğini, projeler ve çözüm yolları ortaya koyduğunu belirtti.

 ''Kent konseyleri projeler ve çözüm yolları ortaya koyar''

 

Bir televizyon programına konuk olan BKK Başkanı Semih Pala, kent konseylerinin demokrasi kültürüne ve şehirlere olan katkıları ile yapılan çalışmaları anlattı. Bursa Kent Konseyi'nin, Bursa'nın yeni bir markası olarak kısa zamanda Türkiye'nin en büyük kent konseyi olduğunu söyleyen Pala, "Kent konseyi bünyesinde toplantılar, eğitim çalışmaları, konferans, seminer, panel, sempozyum, kongre, konser, sergi, tiyatro gösterileri gibi geniş yelpazede birçok faaliyet yapılıyor. Bunları 4 meclisimiz, 30 ayrı çalışma grubumuz ve yüzlerce bireysel ve kurumsal katılımcı gerçekleştiriyor. Sahip olduğumuz geniş taban her gün birkaç tane program üretiyor. 1 Temmuz itibariyle 49 ayda 5 bin 748 faaliyet yapıldı. Bursa bir tarih ve dünya şehridir. Bu güzel yerlerde yaşamanın bir bedeli var. Bu bedel de çok çalışmaktır. Bursa Kent Konseyi kendi alanında şehrimize, ülkemize ve dünyaya hizmet etme gayretindedir" dedi.
Bursa Kent Konseyi'nde seçimle iş başına gelerek 4 yılı doldurduklarını hatırlatan Pala, birçok şehre giderek kent konseyinin önemini anlattıklarını, gelen misafirlere de Bursa Kent Konseyi'nin yapısını gösterdiklerini belirtti. Kent konseyi kavramının gelişmesini arzuladıklarını ifade eden Pala, "Kent konseylerinin başarısında ilgili belediyeyle uyumu önemlidir. Uyumun olmadığı şehirlerde kent konseyleri ölü doğuyor. Bursa'da ise Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'nin sosyal konulara yatkın olması, Kent Konseyi'nin de Yerel Gündem 21 geleneği olması sayesinde başarı sağlanıyor. Bursa Kent Konseyi her görüşe kendini ifade etme hakkı tanıyor. 'Toplumsal Denge Çizgisi' anlayışıyla herkese ve her kesime hitap ediyor. Farklı dünya görüşündeki insanlar toplantılarımızda bir araya geliyor, medenice tüm konuları konuşuyor, başkalarının fikirlerine saygı duyuyor. Bu sayede Bursa Kent Konseyi çekim merkezi oldu" diye konuştu.
Her belde, ilçe ve şehirde kent konseylerinin olması ve yöneticilerin de sıcak bakması gerektiğini vurgulayan Pala, kent konseylerinin sivil toplumun bir araya geldiği, her konuyu konuşabildiği ortamları hazırladığını söyledi. Belediye başkanlarının kent konseyi yapılanmasına destek olmasına isteyen Pala, "Kent konseylerinin önünün açılması, ilgili bölgeye ve belediyeye önemli katkı sağlar. Bursa Kent Konseyi'nin kendi görüşleri olmaz. Katılımcılarının görüşleriyle ortaya çıkan konuları konuşturur, raporlar ve ilgili yerlere iletir. Mesela, Bursa'nın stratejik planlarıyla ilgili süreç, ilk olarak Kent Konseyi bünyesinde başladı. 6 aylık çalışma sonucunda 600 katılımcının oy birliğiyle 55 maddelik prensip kararları belirlendi ve Büyükşehir Belediye Meclisi'ne ve İl Genel Meclisi'ne sunuldu. Gözle görülen işleri idareler yapar. Kent konseyleri gözle görülen işlerin yönlendirilmesini, yanlışsa düzeltilmesiyle ilgili fikir ve düşünceler üretir. Projeler, çözüm yolları ortaya koyar. Bu kapsamda İstanbul-Bursa-İzmir Otoyolu'nu, Atatürk Stadyumu'nu, deprem gerçeğini, Fatih Sultan Mehmed Bulvarı'nı geniş katılımlı toplantılarda ele alındı" dedi.
 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!