Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Kent Konseyi Gençlik Meclisi'nde seçim heyecanı

Bursa Kent Konseyi (BKK) Gençlik Meclisi'nin seçimli genel kurulunda Yasin Taşkum oybirliğiyle başkanlığa seçildi.

Kent Konseyi Gençlik Meclisi'nde seçim heyecanı

Bursa Kent Konseyi Koza Salonu'nda yapılan seçimli genel kurula, BKK Başkanı Semih Pala, BKK Genel Sekreteri Enes Battal Keskin, Yerel Gündem Şube Müdürü Neslişah Kuşku, BKK Başkan Yardımcısı Necati Şahin ve Gençlik Meclisi üyeleri katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla genel kurulu yönetmesi için Divan Kurulu Başkanlığı'na Bursa Kent Konseyi Başkanı Semih Pala, Divan Kurulu üyeliklerine ise Gençlik Meclisi üyeleri Başak Saygı ve Hakan Darılmazlar seçildi.
"İş hayatındaki zorlukları gençlere okuma döneminde anlatacağız"
Bursa Kent Konseyi Başkanı Semih Pala, Kadın, Gençlik, Engelli ve Çocuk Meclisleri, çalışma grupları ve gönüllülerle birlikte Türkiye'ye örnek çalışmalar yaptıklarını söyledi. Bursa Kent Konseyi'nin, Büyükşehir Belediyesi ve gönüllülerinin destek ve katkılarıyla 43 ayda 4800 faaliyet yaptığını anlatan Pala, "Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'nin bu tür konulara yatkın olması ve Yerel Gündem 21 geleneğine sahip olmamızdan ötürü birçok kent konseyine örnek oluyoruz. Gönüllülerimize fikir ve düşünce dayatmıyoruz. Hatta farklı olmalarını arzuluyoruz. Tornadan çıkmış gibi tek tip insan istemiyoruz. Farklı görüşlere sahip olunabilir, ancak medenice oturup konuşulabilmeli. 'Toplumsal Denge Çizgisi' anlayışıyla farklı dünya görüşüne sahip insanlara söz hakkı veriyoruz" dedi.

Özellikle gençlerin çalışmalara katılmalarını önemsediklerini ifade eden Pala, gençlerin rahatça bir araya gelebileceği, düşüncelerini özgürce ifade edebileceği, fikirlerini hayata geçirebileceği ortamları hazırladıklarını dile getirdi. Gençlere herhangi bir düşünce dayatmadıklarını, sadece bir işe kalkışırken büyüklerine danışmalarını önerdiklerini söyleyen Pala, "Gençleri okuyan ve çalışan olmak üzere iki gruba ayırıyoruz. Her iki grubunda farklı sıkıntılar var, fakat birbirlerinden habersizler. İki grubun da birbirini anlayabilmesi için gençlere çalışmalar yapmalarını öneririm. Özellikle üniversiteler, gençlere eğitim verirken okul bitirdikten sonra nasıl kendi işyerini açabileceklerini de öğretmelidir. Bu soruya cevap bulunamaz ise yeni istihdam alanlarının bulunması zor olur. İş hayatındaki zorlukları gençlere okuma döneminde anlatacağız. Gençler hayallerle değil, gerçeklerle yaşamalıdır. Bursa Kent Konseyi olarak bu düşünceyi geliştireceğiz. Bursa Kent Konseyi Gençlik Meclisi inşallah bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da örnek çalışmalar yapacaktır" diye konuştu.

Bursa'nın fethinin 687. yıl dönümünün kutlandığını hatırlatan Pala, Bursa'nın büyük bir coğrafyaya hakim olan Osmanlı Devleti'nin kurulduğu topraklar olduğunu belirterek, gençlere Arif Nihat Asya'nın 'Fatih'in İstanbul'u fethettiği yaştasın' şiirini okudu.

BKK Gençlik Meclisi Başkanı Hakan Darılmazlar ise, kendi döneminde yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Bursa'nın 17 ilçeden oluşan bir büyük bir şehir olduğunu söyleyen Darılmazlar, diğer ilçelerde gençlik meclislerinin kurulmasına yardımcı olduklarını ifade etti. Gençlik meclislerini bir araya getirerek ortak projeler geliştirdiklerini anlatan Darılmazlar, 'Lise Temsilcilerini Buluşması'nı iki kez düzenlediklerini, '5 Yanlış Bir Doğruyu Götürür' projesinin de bu yıl ikincisini düzenleyeceklerini anlattı. 'İşini Şansa Bırakma Kariyer Zirvesi', 'Damlaya Damlaya Can Olur', 'Adım Adım Bursa', 'Param Yok Ama Fikrim Var' projelerini hayata geçirdiklerini söyleyen Darılmazlar, "Huzurevi ve Çocuk Esirge Kurumu ziyaretlerimiz oldu. Bunun yanınla yerel gençlik politikaları ulusal projemiz oldu. Bursa'nın görüşlerini Ankara'da dile getirdik. Sanayi ve teknik gezileri yaptık. Kitap okuma eylemlerimiz oldu. Türkiye'deki diğer gençlik meclisleri ve gençlik gruplarıyla bir araya gelerek yaptıklarımızı anlattık. Son 6 ayda 3 tane Avrupa birliği projesi tamamladık. 18 genç arkadaşımız başka ülkelere giderek Bursa'yı ve Türkiye'yi tanıttı. Bu süreçte yardımlarını esirgemeyen Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'ye, Bursa Kent Konseyi Başkanı Semih Pala'ya, BKK Genel Sekreteri Enes Battal Keskin'e, BKK Gençlik Meclisi kolaylaştırıcımız Murat Başlar'a, çalışmalara vaktini ayıran ve enerjisini esirgemeyen gönüllü arkadaşlara teşekkür ediyorum" dedi.

BKK Gençlik Meclisi eski başkanlarından Başak Saygı, Gençlik Meclisi'nin gençlere katkı sağlayacak birçok alan sunduğunu belirterek, gönüllülüğe önem verilmesini istedi. BKK Gençlik Meclisi eski başkanlarından Murat Başlar ise, başkanlık görevinin ardından Gençlik Meclisi'ne katkı sunmaya devam ettikğini hatırlattık. Başkanlık görevinin sadece temsil olduğunu belirten Başlar, 2002 yılında tanıştığı Gençlik Meclisi'nden 11 yıl boyunca hiç kopmadığını anlatarak, evde oturan, sokakta gezen gençlerle buradaki gençler arasında büyük farklar olduğunu ifade etti.
Konuşmaların ardından seçimlere geçildi. Açık oylama usulü tek listeyle yapılan Yasin Taşkum, oybirliğiyle yeni dönem başkanı olarak seçildi. Yeni yönetimde, Yasin Taşkum, Seyhan Merkit, Aydan Sucuoığlu, Gökay Burak Kuloğlu, Esma Işığıbol, Ahmet Can Üneş, Ömer Mahir İrdal, Ayca Mine Aşlakçı, Elif Türk, Mehmet Bertop, İsmail Dal, Uğur Ağır ve Gözde Büktel yer aldı.
BKK Gençlik Meclisi yeni dönem Başkanı Yasin Taşkum ise, Gençlik Meclisi'ne gelmeden önce sivil hayatın çok dışında olduğunu söyleyerek, "Bir adım atmaya karar verdim. Önce Bursa Kent Konseyi Gençlik Meclisi'nin faaliyetlere katıldım. İkinci senemde bir çalışma grubunda temsilci yardımcısı oldum. Üçüncü senemde ise başka bir çalışma grubunda temsilci olma imkanım oldu. Projeler yazdık. Projelere katıldı. Arkadaşlarımızı farklı fırsatlardan yararlandırmaya çalıştık. Bugünde yeni bir adım atıyoruz. Bu bir bayrak yarışıdır. Gençlik Meclisi'nde hepimiz güzel projeler yapabiliriz. Hepimiz burada gönüllüyüz. Önce gönüllüler, sonra gönüller bir olsun" dedi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!