Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Kent gönüllülerinden Balkan turu

Bursa Büyükşehir Belediyesi Kent Gönüllüleri Gençlik Kampı'nın başarılı 33 öğrencisi, Bulgaristan, Bosna-Hersek, Kosova ve Makedonya'yı kapsayan gezi programı kapsamında Balkanlardaki Osmanlı eserlerini de yakından görme fırsatı buldu.

Kent gönüllülerinden Balkan turu

BURFAŞ Genel Müdürü Mustafa Çaltılı'nın başkanlığındaki 33'ü öğrenci 45 kişilik heyet, Bulgaristan'ın Filibe ve Sofya kentlerini gezdikten sonra Bosna Hersek'e geçti. Bosna Hersek'in Başkenti Saray Bosna'da Belediye Başkanı Alija Behman'ı ziyaret eden heyete bir dönem Bursaspor forması da giyen Baliç de eşlik etti. Saray Bosna'da belediye tarafından yürütülen çalışmalar hakkında bilgiler alan öğrenciler, ziyaretin ardından Elvir Baliç ile hatıra fotoğrafı çektirmeyi de ihmal etmedi. Saray Bosna'nın merkezindeki ünlü sebilden su için öğrenciler, Osmanlı eserleri arasında yer alan baş çarşı içerisinde Gazi Hüsrev Cami, bedesten, küçük hanlar ve katedrali de gezme imkanı buldu. Gezi kapsamında kış olimpiyatlarının yapıldığı Igman Dağı, peynirleriyle ünlü Travnik, Bosna savaşında bombalanmasının ardından yeniden inşa edilen Mostar Köprüsü'nü de gezdi.
Savaş zamanında Boşnakların tüm ihtiyaçlarını karşılamak için kazdıkları ve Sırplardan özenle korudukları 800 metre uzunluğundaki tünelin halen korunan 25 metresinin kazıldığı evin müzeye dönüştürülen iki odasını gezen öğrenciler, duygusal anlar yaşadı. Bosna Hersek gezisi İsak Samokovlija okulu ziyaretiyle sona erdi. Kosova'nın Prizren kenti ve Türk köyü Mamuşa'yı da gezen öğrenciler, Balkan turunu Makedonya'nın Üsküp kenti gezisi ile sonlandırdı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!