Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Kendi teklifimizi sunacağız

AK Parti Hukuk Komisyonu'nun da başkanı olan Kültür Bakanı Ömer Çelik, "2 yılda sadece 47 maddede uzlaşılmış. Olmuyor gitmiyor yani. Kendi Anayasa teklifimizi sunacağız" dedi.

Kendi teklifimizi sunacağız

 

AK Parti, Anayasa Uzlaşma Komisyonu'ndan umudu kesti. Parti bünyesinde yeni anayasa çalışmaları için kurulan Hukuk Komisyonu'nun da başkanı olan Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, "Komisyon'un bundan sonra devamını zor görüyorum. 2 yılda sadece 47 maddede uzlaşılmış. Dolayısıyla gitmiyor yani! Son uzatmayı yapmıştık. Gerisi Meclis Başkanı'nın takdiri" dedi.

TAKVİM UZAMAZ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la önceki gün bir araya gelerek yeni anayasada gelinen aşamayı değerlendirdiği öğrenilen Çelik, Meclis'te gazetecilerin sorularını yanıtladı. Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nun akıbeti ve AK Parti'nin nasıl bir tutum izleyeceğini anlatan Bakan Çelik, komisyonun sonlanacağı mesajını verdi. Çelik, şunları söyledi: TBMM Başkanı, bundan sonra gelinen aşamayı liderleri gezerek paylaşabilir. Mutabakat arayacaktır.

AK Parti yeni Anayasa sürecini çok önemsiyor. Benim başkanlığımda bir hukuk komisyonu oluşturduk. Uzlaşma Komisyonu'na sunacağımız teklifleri gecikmeksizin hazırladık. Normalde Anayasa çalışmaları 2012 sonunda bitiyordu, uzattık, uzattık. Son uzatmayı da 30 Haziran yani yasama döneminin sonuna kadar belirledik.
Bakan Çelik, "Komisyon çalışmaları uzatılır mı" sorusu üzerine şöyle devam etti: Artık çok zor görüyorum. Kullanılan süreyle uzlaşılan madde sayısı arasında büyük orantısızlık var. Olmuyor. Gitmiyor yani. Biz ne yapacağız? Perspektifimizden vazgeçmeyeceğiz. Kendi Anayasa teklifimiz için yaz boyunca çalışma yapacağız. Taslakta Başkanlık sistemi teklifini de koruyacağız.

ONLAR ESKİYİ İSTİYOR

"Biz yeni Türkiye'nin ilk sivil anayasasını yapmak istiyoruz. Onlar eski Türkiye'nin son anayasasını yapmak istiyorlar" diyen Bakan Çelik şunları söyledi: 'Başkanlık sistemine karşıyım' diyorlar. Peki verdiğin parlamenter sistem önerileri üst standartlarda mı? Hayır. Anayasa yeni Türkiye'nin nüfus cüzdanı olacak, doğum belgesi olacak. Dolayısıyla kim hangi konuda hangi teklifi vermiş tek tek göreceğiz. AK Parti olarak son uzatmayı yaptık ve yasama döneminin sonuna kadar çalışılabileceğini belirledik. Gerisi Meclis Başkanı'nın takdiri.
 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!