Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Kemik hastası için özel yol

Muş'un Varto ilçesinde ikamet eden cam kemik hastası Samet Yolcu'nun okula daha rahat gelip gidebilmesi için yaklaşık bir kilometrelik özel bir yol yapıldı.

Kemik hastası için özel yol

İlçenin Kumlukıyı köyünde ikamet eden cam kemik hastası Samet Yolcu'nun öğretmeni Sezai Ballıkaya'nın girişimiyle yol yapıldı. Bir kilometrelik yolun yanı sıra düzenlenen okul bahçesi sayesinde Samet Yolcu, artık tekerlekli sandalyesiyle okula daha rahat gidip gelebiliyor. Samet'in okula gelmeden önce evde hapis hayatı yaşadığını ifade eden öğretmen Sezai Ballıkaya, öğrencinin okula kazandırıldıktan sonra hayatının değiştiğini söyledi. Ballıkaya, "3 yıl önce burada çalışmaya başladığımızda eşim ile beraber bütün dezavantajlı öğrencileri okula kazandıralım diye hedef edindik. Öğrenciler arasında tespit ettiğimiz en önemli öğrencimiz Samet'ti. Gerek İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü gerek kaymakamlık çerçevesinde çeşitli çalışmalar yürüttük. 'Cam Bebek' diye bilinen, kırılgan kemik hastalığına sahip Samet'i okula kazandırdık. Anasınıfından ikinci sınıfa kadar getirdik. İyi bir öğrenci, kendini geliştirmeye çalışan, gayret eden bir öğrencimiz. Samet'i anasınıfına aldığımızda, okula geliş gidiş sırasında sıkıntılar yaşıyordu. Ailesinin de öğretmenin de kaygıları vardı. Samet için evden okula kadar olan kısımda yol yaptık, okul bahçesini yeniden düzenledik. Böylece yol ve okul bahçesi çamurdan kurtuldu. Bu sayede yol ve bahçe bütün çocuklarımızın oyun alanına dönüştü. Çocuklar yol sayesinde etraftaki çamurdan kurtuldu ve burada çeşitli oyunlar oynayabiliyor. Samet de kazandı okulumuz da kazandı. Çünkü Samet'in arkadaşları aslında Samet'i biraz da korumak adına dikkat etmeye çalışırken kendilerinde de olumlu davranış biçimleri meydana geldi" dedi.
Okula gelmeden önce evde canının çok sıkıldığını ifade eden Samet Yolcu, "Okula geldikten sonra hayatım değişti. Burada oyun oynuyorum. Daha önce okula gelmeye zorlanıyordum, ama şimdi yol yapıldıktan sonra tekerlekli sandalye ile gelip gidebiliyorum. Evde yalnız başıma kalınca çok sıkılıyorum. Bir bilgisayarım olursa eminim ki o sıkıntım da giderilir" dedi.
Cam kemik hastası Samet'in babası Sabri Yolcu ise, Sezai öğretmenin Samet için yaptırmış olduğu yol ve okul bahçesi için teşekkür etti. Yolcu, "Yol yapılmadan önce Samet'in durumu hiç iyi değildi, şimdi çok şükür rahat şekilde okula getirilip götürülüyor" şeklinde konuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!