Kemalettin'den yaylım ateşi

Fenerbahçe'de Aziz Yıldırım döneminde 4.5 yıl scout biriminde çalışan sarı lacivertli eski futbolcu Kemalettin Şentürk, önemli açıklamalarda bulundu.

Kemalettin'den yaylım ateşi

Fenerbahçe'de Aziz Yıldırım döneminde scout ekibinde yer alan eski futbolcu Kemalettin Şentürk açıklamalarda bulundu.  

İşte Şentürk'ün sözleri: "Scoutluk herkesin yapabileceği bir iş değil. Öyle twitterdan birinin gördüğü, yazdığı, sadece bir maç izleyip karar verdiği bir iş değil.

"Scoutingte öncü olmak gerek. Aslında scoutingin de içinde pek çok dalları var. Çok kısa ve net olarak aslında scouting futbolcu aldırmamaktır bana göre! Dünyada yaşayan 5 milyar insanın 3 milyarı futbol izliyor. Herkes de ayrı bir futbolcuyu beğenir ve kendi takımında görmek ister ama işin özü takımın içerisinde o oyuncunun gerekliliği, performans verip veremeyeceği, gerçekten o takımı isteyip istemediği gibi pek çok kriteri beraberinde getirir. Dolayısıyla scouting herkesçe bilinenin aksine futbolcu aldırmamaktır. Bundan kasıt, kriterlerle eleme yapmak."

"TÜRKİYE'NİN FUTBOLCU ÇÖPLÜĞÜNE DÖNME NEDENİ..."

"Türkiye'de kulüplerin %95'i scout ekibi ile çalışmıyor veya scoutların verdiği kararları uygulamıyor. Böyle bir gerçeğimiz var. Bilgiye kimse gerek duymuyor. Türkiye'nin futbolcu çöplüğüne dönmesini biraz buraya bağlıyorum."

"BİZ AYDA 100 FUTBOLCU DEĞİL, BİR DOSYADA 100 FUTBOLCU SUNUYORDUK"

"Biz 4.5 yıl çalıştık bu sürenin 2.5 yıllık diliminde çok ciddi algı operasyonları yapıldı. Bu Fenerbahçe scouting birimine yapılan çok ciddi bir haksızlıktı. Bu yönetimin dediği gibi bir ayda 100 futbolcu değil, biz bir dosyada 100 oyuncu sunuyorduk Aziz Başkanımıza." "Bizimle ilgilenen, bize hem kendi imkanlarını hem de kulübün imkanlarını sonuna kadar açan bir başkanımız vardı. Aziz Yıldırım gibi bir şansımız vardı bizim. Biz de bu şansımızı özellikle ilk 2 yıl iyi kullandığımızı düşünüyorum. Dünyadaki bütün futbolcuları izleme şansı bulduk. Biz Fenerbahçeliyiz ve Fenerbahçe'de çalışsak da çalışmasak da yaptığımız çalışmaların Fenerbahçe'de kalması yönünde bir çalışma yapmıştık. O data orada duruyor. Tabi bunu yeni yönetim bilmiyor doğal olarak, belki de öğrenmişlerdir, nasıl çalıştıklarını bilemiyorum."

"Seçimden sonra sayın Ali Koç, yanılmıyorsam 3 veya 4 gün sonra Dereağzı'na geldi ki orada Comolli ile yeni anlaşılmıştı. Tesisleri Comolli ve sayın başkana gezdirdikten sonra yaklaşık 20 dakikalık bir görüşme oldu. Selahattin Baki, Comolli, ben ve Saffet hoca vardı. Sonradan Şenol Çorlu hoca da geldi o toplantıya. Biz o görüşmede Comolli'nin bizi tarttığını anlayamadık. Saf ve temiz duygularla yeni gelen misafirimize tesislerimizi tanıtmıştık. O 20 dakikada hem scouting ile alakalı ciddi bir görüşme olmadı hem de bize altyapı ile alakalı bir şey sorulmadı. Sadece Comolli'nin kendi belirlediği bir iki konu vardı onları belirtti ve gittiler. Giderken de hatta sayın Ali Koç, 'Siz bizim eski futbolcularımızsınız, sizin sorumluluğunuz daha fazla' gibi bir yorum da yaptı ama sonrasında yaşananlarla bu söylediği pek oturmadı diye de düşünüyorum."

"Fenerbahçe yeni bir yapılanma süreci içerisinde. Yeni bir başkan, yeni bir yönetim ve kendi tercih ettikleri ekiplerle çalışma düşüncesinde oldukları için bizi bu oluşum içerisinde değerlendirmediler. Görünen sebep bu ama gerçek sebep olarak tabi çok daha farklı bir yorum yapılabilir."

"RAKİPLERİMİZİ GEÇMİŞTİK"

"Sayın Ali Koç ile 3-4 gün sonraki o görüşme dışında hiç görüşmedik. Ne arayan, ne soran, 'Siz 4.5 yıl burada çalıştınız, gerçekten profesyonel misiniz? Siz nesiniz? Burada ne yaptınız? Siz neyi biliyorsunuz?' diyen olmadı. Çok büyük bir kırgınlık yaşadık çünkü ne kadar kabul etmeseler de 4.5 yılda harcanan büyük bir emek var orada. Biz bir dosyada 100 oyuncu veriyorduk sayın başkana. Biz diğer rakiplerimize göre çok büyük ilerleme kaydetmiştik."

"Şunu da belirtmekte fayda var. Kimse bilmiyor bunu. Sayın Aziz Yıldırım, 4.5 yıl önce Fenerbahçe'de bu birimi kurduğunda ve bizi de görevlendirdiğinde, Galatasaray 4 yıl önce Beşiktaş da 2 - 2.5 yıl önce scout ekibini kurmuştu. Biz ilk 2.5 yılımızda bu rakiplerimizi yakalamıştık. Bunu çok net söylüyorum ve herkesle de tartışmaya hazırım. Fenerbahçe'de çalıştığımız süre içerisinde; portföy anlamında, oyuncu anlamında asla ve asla bir menajerle veya bir kulüple herhangi bir muhabbet içerisine girmedik çünkü biz Fenerbahçe'ye sorumluyuz. Asla ve asla Fenerbahçe'ye yanlış yapacak bir şey olmadı bizim açımızdan."

"TEKNİK DİREKTÖRLER BİZİMLE ÇALIŞMADI"

"Şu ana kadar söylemediğim bir şey söyleyeyim! 4.5 yıl biz çalıştık ve hiçbir teknik direktör bizimle çalışmadı. Sadece Aziz Yıldırım bizimle çalışıyordu, ilgileniyordu, yaptığımız çalışmalara bakıyordu ama başka hiç kimse bizimle ilgili bir tasarrufta bulunmadı." "Biz sayın Aziz Yıldırım'a çalışmalarımızı sunduğumuzda o da doğal olarak A Takımdaki arkadaşlara iletiyordu bunu. Bütün tasarruf da oradan itibaren başlıyordu veya başlamıyordu. Bizim verdiğimiz raporlarla oyuncu alınmaması konusunda çok kriter var. Aziz Başkanımla yaşadığımız pek çok şeyi kimseye anlatamadık çünkü kendisi buna izin vermediği sürece asla bu konulardan bahsetmem."

"Şunu söyleyebilirim, oyuncuların Türkiye'yi tercih etmemelerine fazlasıyla şahit oldum. Maliyetlerinin çok yüksek olduğuna şahit oldum. En önemli iki kriter bunlar. Birkaç oyuncu hatırlıyorum. Üst düzey futbolculara Aziz Başkan istedikleri parayı vermesine rağmen Türkiye'yi tercih etmediler."

Berke Özer'i aldıktan sonra Harun Tekin'i alıyorsan orada sıkıntı var demektir. Bizim o dönem izlediklerimiz çok genç oyunculardı 18, 19 yaşındaydılar. Bunları aldığınızda hem oynatmanız, hem de tahammül etmeniz gerekiyor. Tahammül edecekseniz almalısınız. Bizim böyle bir tahammülümüz yok. Dünyada büyük kulüpler bu gibi genç oyunculara gözü kapalı olarak o paraları veriyorlar. 5 yıllık kontrat yapıyorlar." 

 

 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!