Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Keles'te yer yerinden oynadı

Bursa'nın Keles ilçesine bağlı Kozağacı Vadisi'nde yapılması planlanan termik santralinin ÇED toplantısı vatandaşların protestosu sebebiyle yapılamadı.

Keles'te yer yerinden oynadı

Sabah saatlerinde toplantının yapılacağı salon önünde düdük ve teneke çalarak eylem yapan ilçe sakinleri, ÇED heyetine tepki gösterdi. Köylülerin kiraz attığı ÇED heyeti ise toplantıyı yapamadan köyden ayrıldı.

Keles ilçesine bağlı Kıranışıklar, Alpagut, Uzunöz köyleri arasındaki tepeye yapılacağı daha önceden duyurulan termik santral için Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) toplantısı sebebiyle ilçeye gelen 15 kişilik heyet, yoğun protestolara maruz kaldı. Toplantının yapılacağı belediye düğün salonu önünde sabahın erken saatlerinde toplanan kalabalık, uzun süre protesto yaparak toplantının yapılmasına izin vermeyeceklerini ifade ettiler. Salonun giriş merdivenlerini kapatan köylü kadınlar da ellerindeki süpürge ve tenekelerle tepkilerini dile getirmeye çalıştı. Sloganlar atıp, teneke ve düdük çalan köylüler, 'Zehir solumak istemiyoruz, Termik santral istemiyoruz" sloganları attı. Üyelerin salona girmemesini engellemek isteyen bazı vatandaşlar da yere yatarak eylem yaptı.

POLİS EŞLİĞİNDE SALONA GİRDİLER
Keles Belediye Başkanı Süleyman Kaynak ile birlikte toplantının yapılacağı salonun önüne gelen heyet üyeleri kalabalığın büyük tepkisi karşısında bir süre dışarıda beklemek zorunda kaldı. Keles Belediye Başkanı Kaynak, köylülere heyet üyelerinin toplantının yapılamayacağına dair tutanak tutulurken, ilçeden ayrılacaklarını bunun için heyet üyelerinin salona girişine izin verilmesini istedi. Başkan Kaynak'ın tüm uğraşlarına rağmen, vatandaşlar, salon önünde tepkilerini sürdürdü. Heyet üyelerinden Çevre ve Şehircilik Bakanı ÇED Şube Müdürü Sibel Özsayın ile bazı üyeler, polis eşliğinde salona girmeyi başardı.

ÜYELERE KİRAZ ATTILAR
Üyelerin salona girmesi esnasında vatandaşların tepkisi arttı. Çevik kuvvet ekipleri salon önünde önlemlerini aldı. Özsayın ve üyeler, tepkilerin dinmemesi üzerine yine polis eşliğinde salondan ayrıldı. Bu esnada, kalabalık arasından bazı vatandaşlar Özsayın ve heyet üyelerine kiraz attı. Heyet üyelerine ve gazetecilere kiraz isabet etti. Bir vatandaşın attığı teneke ise görevli polis memuruna isabet etti.

TOPLANTI TUTANAĞI HÜKÜMET KONAĞINDA YAPILDI
Salonun önünde gerginliğin devam etmesinin ardından heyet üyeleri Bursa Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin güvenlik tedbirleri altında hükümet konağına geçti. Burada, toplantının protesto sebebiyle yapılamadığına dair tutanak tutan heyet, ilçeden ayrıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanı ÇED Şube Müdürü Sibel Özsayın, prosedür gereği toplantının yapılamadığına dair tutanak tuttuklarını belirterek, "Vatandaşlar yoğun tepki ve protesto göstererek bilgilenmek istemediklerini söylediler. Bunun üzerine toplantıya bu şekilde devam edilemeyeceğini anlayarak bölgeden ayrılmak zorunda kaldık. 9 Temmuz'da Ankara'da bakanlık yetkilileriyle konuyla alakalı toplantı gerçekleştirilecek. Termik santralin yapılıp yapılmaması toplantıların ardından netlik kazanacak" dedi.
Heyet üyelerinin ilçeden ayrılmasının ardından Keles Belediye Düğün Salonu önündeki kalabalık, olaysız şekilde dağıldı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!