Keles'in inadı inat!

Bursa'da çevre mücadelesi açısından 'mihenk taşı' özelliği taşıyan termik santral isyanı büyüyor. Kozağacı Vadisi'ne kurulması planlanan termik santralin sözleşmesi bugün imzalanırken, Keles köylüleri de Ankara'da imzalanan sözleşmeye misilleme yaptı. Köy meydanında toplanan yüzlerce Kelesli, "Ölürüz de izin vermeyiz" diyerek termik santrale karşı kararlılıklarını bir kez daha ortaya koydu.

Keles'in inadı inat!

Rabia DENİZ/BURSADABUGUN.COM


Keles Kozağacı'na kurulması planlanan Termik Santral isyanı sürüyor. İlçenin korkusu olan tesisle ilgili bugün Türkiye Kömür İşletmeleri Genel Müdürlüğü ile ihaleyi alan firma arasında imzalar atıldı. Termik santral mücadelesini sürdüren Keles Kozağacı köylüleri de, Ankara'da imzalanan sözleşmeye karşı misilleme yaptı. Termik santralin kurulması yönünde Ankara'da imzalar atılırken, Durak Köyü meydanında toplanan Yunuslar, Harmandemirci, Durak, Davutlar, Denizler, Çayören, Issızören ve çevre köy sakinleri, termik santrale izin vermeyeceklerini bir kez daha haykırdı. Genç yaşlı, kadın erkek yüzlerce kişi, mücadelesini Ankara'ya duyurmak için tek ses oldu.
"ÖLÜRÜZ DE VERMEYİZ"
DOĞADER, TMMOB'a bağlı meslek odaları ve direnişin sembolü köylülerin eylem planı devam ediyor. Dağ yöresine müjdeli haber olarak verilen termik santral projesinin aslında büyük bir tehlikenin habercisi olduğunu savunan köylüler, Orhaneli Termik Santrali'ni örnek göstererek, topraklarında kanser fabrikası kurdurmayacaklarını söyledi. Köylüler adına konuşan Keles'te Termik Santrale Hayır Platformu Sözcüsü Cemal Çakır, "Ankara'da sıcacık otelde Enerji Bakanlığı'yla imzalama toplantısı yapılıyor. Biz de yaptırmayacağımıza dair sözleşme imzalıyoruz. Haklı olduğumuz davada sonuna kadar mücadele edeceğiz" diye konuştu.
YA HALK KAZANACAK YA ŞİRKETLER...
DOĞADER Başkanı Murat Demir de, eylemin Ankara'daki toplantıyla aynı saatlere denk gelmesinin kararlılığı ortaya koyduğunu belirterek, "Çok yıldızlı otellerinde sözleşmeleri yaparken insanlığın geleceğinin talan edilmemesine yönelik, bu mücadeleden vazgeçmeyeceğimize yönelik biz de sözleşme imzalıyoruz. Ya halk kazanacak ya şirketle" ifadelerini kullandı.
KELES'E HANÇER

İhale ile Harmanalanı sahasında 6.667,96 hektar alanda, Davutlar sahasında ise 6.939,43 hektar alanda linyit kömürü üretilerek termik santralde elektrik üretiminde değerlendirilmesi sağlanacak. Kurulacak termik santralin gücü asgari 270MW olacak. Sözleşmenin imzalanmasını takip eden ilk 6 yıl yatırım süresi olarak kabul edileceğinden, zorunlu sebepler dışında 7. yıldan itibaren sözleşme süresince en az yıllık 1.620.000.000 (Bir milyar altı yüz yirmi milyon) Kwh enerji üzerinden TKİ'ye bedel ödenecek.
 

Keles'in inadı inat! Keles'in inadı inat! Keles'in inadı inat! Keles'in inadı inat!
Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!