Keçinin taze ot merakı başına dert oldu

Fethiye'de taze ot yemek için çıktığı yaklaşık 130 metre yüksekliğindeki kayalıklarda 15-20 gündür mahsur kalan oğlak, AKUT'un 5 buçuk saatlik operasyonu sonunda kurtarılarak sahibine teslim edildi. AKUT ekibi oğlağa "Karaoğlan" ismini verdi.

Keçinin taze ot merakı başına dert oldu

Edinilen bilgiye göre; Fethiye merkez Kesikkapı Mahallesi'nde Amintas Kaya Mezarları yakınındaki yaklaşık 130 metre yüksekliğindeki kayalıkla 15-20 günden bu yana keçi sesi duyan vatandaşlar, oğlağın mahsur kaldığı anlaşılınca çevre sakinleri Fethiye Belediyesi İtfaiyesine haber verdi. İtfaiye ekipleri olay yerinde yaptıkları inceleme de AKUT ile birlikte çalışmayı kararlaştırdı. 7 kişilik AKUT Ekibi sabah saatlerinde ormanlık alandan, sarp kayalıklara tırmanmaya başladı. Çevre sakinlerinin meraklı bakışları arasında, 130 metrelik kayalığa çıkan AKUT Ekibi burada bir istasyon kurdu. Daha 1 yaşına basmadığı öğrenilen, oğlağın bulunduğu 40 metrelik yüksekliğe 130 metreden Hasan Ongün isimli AKUT Üyesi halatla inmeye başladı. 1.5 saatlik inişin ardından oğlak ile buluşan AKUT Üyesi oğlağı bir fileye sararak, tekrar halatla yukarıya çıktı.
Bu arada oğlağı 20 gün önce kaybettiklerini söyleyen Kadir - Havana Erçömek çifti de AKUT'un operasyon yaptığı yere geldi. Operasyonu heyecanla izlemeye başladı. Aksiyon filmlerini aratmayan, bu operasyon sırasında, zaman, zaman çalılar AKUT Ekibine zor anlat yaşattı. AKUT Operasyon Birim Sorumlusu Ersin Gür ve 6 Akut Üyesi oğlağı yukarı çıkardıklarında sahibi çoban Kadir - Havana Erçömek çifti adeta sevinçten uçtu.
AKUT Ekibi'nin isteği üzerine oğlağı "Karaoğlan" ismi verilirken, "Havana Erçömek yaklaşık 20 gün önce 15-20 keçimden bu oğlak kayboldu. Yakında otlatıyorduk. Aradık, bulamadık. Az önce bir çoban arkadaş AKUT'un oğlak kurtarmak için operasyon yaptığını söyledi. Uzaktan buradan gördüğüm kadarıyla bu oğlak bizim. Küpesi de yoktu" dedi.
Kadir Erçömek de, AKUT üyelerine teşekkür ederek, "15-20 gün kadar önce bu oğlak kaybolmuştu. Şu anda bulundu. Çok zayıflamış. Bir şey yiyip, içememiş. Aynı yerde kurtarılmayı beklemiş. Biz diğer tarafta aramıştık" dedi.
AKUT Operasyon Sorumlusu Ersin Gür ise, "Fethiye İtfaiyesi'ne yapılan ihbar üzerine gelerek, bu oğlağı kurtarmak için operasyona giriştik. 130 metre yüksekliğindeki sarp kayalıklardan 40 metre aşağı indik. Mahsur kalan bu oğlağı kurtardık. Biz can konusunda ayrım yapmayız" dedi.
Çevrede toplanan vatandaşlar ise "Bu oğlak günlerdir aynı yerde duruyordu. Önce fark etmedik. Ama 15-20 gün geçince mahsur kaldığını anladık. AKUT Ekibi başarılı bir operasyon ile saatlerce çalışarak, oğlağı kurtardı" dediler.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!