KBY'den flaş referandum açıklaması!

25 Eylül referandumunda Barzani'ye en çok destek veren 2'nci parti konumundaki KBY, referandumunun iptali için uluslararası toplumun sunduğu teklifin dikkate alınmasını istedi.

KBY'den flaş referandum açıklaması!

Eski Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani genel  sekreterliğindeki Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB), 25 Eylül referandumunun  iptal edilmesi için uluslararası toplum tarafından sunulan teklifin dikkate  alınması uyarısında bulundu. 

KYB Politbüro Sorumlusu Mela Bahtiyar tarafından yapılan yazılı  açıklamada, "KYB olarak, dünya, Irak ve Kürdistan Bölgesi'nin içerisinde olduğu  durumu göz önünde bulundurarak, dost ülkeler ve Birleşmiş Milletler'in (BM)  sunduğu teklifin dikkate alınması gerektiği kanaatindeyiz. Teklifin dikkate  alınması, halkımızın gerçekleştirmek istediği stratejik hedeflere hizmet ediyor."  ifadeleri kullanıldı.

Bahtiyar, KYB'nin bu görüşünü sabah saatlerinde Kürdistan Demokrat  Partisi (KDP) Politbürosu ve Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut  Barzani'ye ilettiklerini aktardı.

Süleymaniye ve Kerkük kentinde güçlü bir tabana sahip olan KYB'nin  referanduma 48 saat kala böyle bir açıklama yapması, Barzani'ye desteğini çektiği  şeklinde yorumlanıyor. Açıklamanın sandıklarda hayır oyunun çıkma ihtimalini  artıracağı iddia ediliyor.

IKBY Parlamentosu'nda 18 milletvekiline sahip KYB, 25 Eylül  referandumunda Barzani'ye en çok destek veren 2'nci parti konumundaydı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!