Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Kazdağları'nda piknikçi tehdidi

ÇANAKKALE'nin Bayramiç İlçesi'nde, Kazdağları'nın en güzel mekanlarından birisi olan Ayazma Mesire Yeri'nde vatandaşların yaktığı piknik ateşi büyük tehdit oluşturuyor. Kazdağları'na özgü onlarca metre yüksekliğe ulaşmış asırlık çam ve köknar ağaçlarının riske atılması ve bir önlem alınmaması tepki topluyor.

Kazdağları'nda piknikçi tehdidi

 

Mitolojide dünyanın ilk güzellik yarışmasının da yapıldığı Kazdağları Ayazma Mesire Yeri, yerli ve yabancı birçok turistin ilgi odağı olmaya devam ediyor. Düzenlenen kültürel gezilerin yanı sıra hafta sonları piknik yapmaya gelenlerin de akınına uğrayan bölgede, yakılan piknik ateşleri Kazdağları ormanları için büyük tehdit oluşturuyor. Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü sorumluluğunda bulunan bölgeyi Bayramiç İlçesi'ne bağlı Evciler Köyü Muhtarlığı işletiyor. Girişte piknikçilerden 1 lira ücret alınırken, Ayazma Mesire Yeri ve çevresinde piknik ateşi yakılmamasına yönelik bir yaptırım uygulanmıyor. Ziyaretçiler, piknik yapmak için kurdukları sofraların yanı başına bölgeden topladıkları çalı çırpı ve odunlarla piknik ateşi yakıp keyif sürerken, oluşturdukları tehlikenin fırkanı bile varmıyor. Kazdağları'na özgü onlarca metre yüksekliğe ulaşmış asırlık çam ve köknar ağaçlarını riske atılıyor.

Evciler Muhtarlığı başta olmak üzere ne Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü, ne de Orman İşletme Müdürlüğü yetkilileri herhangi bir yaptırım uygulamayıp bu duruma adeta seyirci kalıyor. Piknikçiler kadar yetkililer de tepki çekiyor.

FELAKET OLABİLİR

Doğa Koruma ve Milli Parklar Bayramiç Şefi Feride Ergin, Evciler Muhtarlığı ile bir sözleşme imzaladıklarını ve bu sözleşme kapsamında yerleri belirlenen noktalarda sadece mangal yakılabileceğini dile getirdi. Arcak bu yerler dışında ateş yakıldığını, zaman zaman kendilerinin de duyduğunu anlatan Ergin, "Bu konuda muhtarlığı uyardık. Ama muhtarlık personel yetersizliği nedeniyle kontrolü tam olarak sağlayamıyor. Ancak bilinçsizce yakılan ateşler bir gün felakete neden olabilir" dedi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!