Kazakistan Lübnan'a asker gönderiyor

Astana yönetimi, BM'nin Lübnan misyonuna 120 askerden oluşan birlik göndermeyi kabul etti.

Kazakistan Lübnan'a asker gönderiyor

Kazakistan'da parlamento, Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in Birleşmiş Milletlerin (BM) Lübnan Geçici Görev Gücü (UNIFIL) misyonuna 120 askerden oluşan askeri birlik gönderme önerisine onay verdi.

Öneri Kazakistan Parlamentosunun üst kanadı Senato ile alt kanadı  Meclis'in düzenlediği ortak oturumunda milletvekilleri tarafından kabul edildi.

Oturumda Cumhurbaşkanı Nazarbayev'in Kazakistan'ın BM operasyonlarına  katılımının coğrafi ölçeğinin genişletilmesine ilişkin önerisi, Savunma Bakanı  Saken Jasuzakov tarafından okundu.

Önerisinde Kazakistan'ın BM Güvenlik Konseyi'ne BM'nin barışı koruma  misyonlarına askeri gözlemci ve görevli olarak katılımını artırmak için başvuruda  bulunduğuna işaret eden Nazarbayev, "Barış gücünün BM misyonuna gönderilmesi,  uluslararası güvenliğe katkı sağlamanın yanı sıra Kazakistan'ın uluslararası  toplumun sorumlu bir üyesi olarak  konumunu pekiştirecek." ifadesine yer verdi.

Cumhurbaşkanı Nazarbayev, Kazakistan'ın BM'nin Lübnan Barış Gücü  misyonuna asker göndermek üzere hazırlık yaptığını, buradaki katılımın Kazakistan  Silahlı Kuvvetlerinin başka ülke birlikleriyle etkileşim ve planlama konularında  çalışmasını, barışı koruma ve insani operasyonlar için savaş becerilerini  geliştirmesini ve Yakın Doğu'nun iklimsel koşullarında savaş hazırlığını  sınamasını sağlayacağını kaydetti.

Nazarbayev'in önerisinde "Kazakistan anayasasının 53. maddesi  uyarınca, Hindistan Silahlı Kuvvetlerinin bir parçası olarak Kazakistan Silahlı  Kuvvetlerinin 120 askerinden oluşan askeri birliğini UNIFIL misyonunda  görevlendirilmesi önerisini sunuyorum." ifadeleri yer aldı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!