Kayıp karpuz bulundu

Antalya'da Anadolu'da kaybolmuş tohumları araştıran ve yeniden üretime döndüren bir firma, 50- 60 yıl önce kaybolmuş Anadolu siyah karpuzunun tohumunu bularak yeniden üretime geçilmesini sağladı.

Kayıp karpuz bulundu

Antalya'nın Serik İlçesi'ne bağlı Kayaburnu Köyü'nde faaliyet gösteren 'GenTo Tohumculuk' firması, Anadolu topraklarında yıllar önce üretilirken kaybolan domates, karpuz, kavun gibi birçok ürünün tohumlarını uzun süren araştırma çalışmaları ile bularak, yeniden üretime kazandırıyor. Firma son olarak, Anadolu'da 50-60 yıl öncesine kadar üretilirken, yok olan siyah karpuzun tohumunu da 6 yılı aşkın yürütülen çalışma sonrasında yeniden bulmayı başardı.
Firmanın genel müdürü ziraat mühendisi Ali Rıza Ünal, geçen yıl ilk defa Anadolu'nun kaybolmuş siyah karpuzuna ait tohumun üretimine başlandığını, özellikle Serik ve Manavgat bölgelerinde yoğun üretime geçildiğini söyledi.

12 AY BULMAK MÜMKÜN

Ali Rıza Ünal, siyah karpuzun yazın yaylada, kışın ise serada üretiminin mümkün olduğunu, 12 ay bulunabileceğini söyledi. Aroması ve erkenci özelliğiyle normal karpuza göre daha iyi olduğunu da dile getiren Ünal, "Normal karpuz 50 kuruştan, siyah karpuz ise 80-90 kuruş civarında satışı yapılıyor" dedi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!