Kayıp gazeteci Cemal Kaşıkçı ile ilgili UMED'den açıklama

Uluslararası Medya Enformasyon Derneği (UMED) tarafından, Gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın akıbetinden endişe duydukları belirtilerek, tüm ulusal ve uluslararası medya kuruluşları ile insan hakları örgütlerine duyarlılık çağrısında bulunuldu.

Kayıp gazeteci Cemal Kaşıkçı ile ilgili UMED'den açıklama

UMED'den yapılan yazılı açıklamada, Suudi Arabistan yönetimine karşı  muhalif yazılarıyla tanınan Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'dan 2 Ekim'den bu yana  haber alınamaması sonrasında Başkonsoloslukta öldürüldüğü yönündeki iddiaları  büyük bir endişeyle takip ettikleri aktarıldı.

UMED'in 4 Ekim'den bu yana Dışişleri ve İçişleri bakanlıkları başta  olmak üzere savcılık ve emniyet yetkilileriyle de temas halinde olduğu, dernek  yönetimi olarak tüm iddialar ve süreç hakkında yürütülen çalışmalar ve başlatılan  soruşturmayı da takip ettiği bildirildi.

Evlilik işlemleri için 2 Ekim Salı saat 13.12'de Suudi Arabistan  Başkonsolosluğundaki randevusuna giden Cemal Kaşıkçı'nın, Başkonsolosluktan  çıkmadığı ve kendisinden bugüne kadar haber alınamadığı hatırlatılan açıklamada,  şunlar kaydedildi:

"Başkonsolosluk yetkililerinin uluslararası krize sebebiyet olacak  düzeyde olan konu hakkında halen tatmin edici açıklamalarda bulunmaması,  Başkonsolosluk yetkililerinin, konsolosluğun kapısını bugüne kadar Türkiye'den  gazetecilere açmaması, yönlendirilen soruları cevapsız bırakması, Suudi Arabistan  Başkonsolosluğundaki kameraların çalışmadığının iddia edilmesi, giriş-çıkış  görüntülerinin paylaşılmaması,15 Suudi vatandaşının, 2 uçakla İstanbul'a gelip  aynı saatlerde Başkonsoloslukta bulundukları yönündeki iddialar, kaygı ve  endişelerimizi artırıyor.

Olay yeni krizlere kapı aralamadan, en temel insan hakları ihlali olan  yaşam hakkına kast edilmeden, Suudi Arabistan'dan açıklama bekliyoruz. Tekrar  belirtiyoruz, gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın akıbetinden endişeliyiz. Tüm ulusal ve  uluslararası medya kuruluşları ile insan hakları örgütlerinden duyarlılık  bekliyoruz."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!