Kayıhan Pala CHP Bursa'dan adaylık başvurusunu yaptı

CHP Bursa Milletvekili Aday Adayı Kayıhan Pala, İl Başkanlığında basın toplantısı düzenleyerek adaylık açıklamasında bulundu.

Kayıhan Pala CHP Bursa'dan adaylık başvurusunu yaptı

İl Başkanı Hüseyin Akkuş, İl Başkan Yardımcıları, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve çok sayıda partilinin hazır bulunduğu toplantıda ilk olarak İl Başkanı Hüseyin Akkuş söz aldı. Akkuş; "Öncelikle Cumhuriyet Halk Partisi ve benim demokrasi bloğu olarak tanımladığım Cumhuriyet Halk Partisi, İYİ Parti, Saadet Partisi ve Demokrat Parti ile yapılmış olan ittifakın Türkiye'ye vermiş olduğu bir mesaj var. Bu mesajı da bizler öncelemek zorundayız. Yarın da saat 10.00'da Ahmet Taner Kışlalı Salonu'nda Cumhuriyet Halk Partisi kendi içinden, üyesi olduğu bir arkadaşımız aday olarak açıklanacak. Türkiye merakla bunu bekliyor ama Türkiye merakla sadece bunu beklemiyor. 25 Haziran sabahı gidecek olan bu ceberrut yapının ön hazırlıklarının tamamlandığını hepimiz görüyoruz. Bunu yaparken de biz Cumhuriyet Halk Partisi Bursa İl Başkanlığı olarak da tüm adaylarımızın liyakat unsuru içerisinde, neden aday olduklarını açıklayacakları demokratik bir ortamı sağlıyoruz. Bu önemli. Diğer partilerde çok adayın olduğu söyleniyor. O adayların içerisinde öyle adaylar var ki Cumhuriyet Halk Partisi'ne gelip başvurmuş, çok büyük miktarlarda para teklif etmelerine rağmen Cumhuriyet Halk Partisi Bursa İl Başkanlığı bunları reddetmiştir. Bizim Türkiye Cumhuriyeti'ndeki demokratik parlamenter sistemi yeniden kurmak ve laik cumhuriyetin devamını sağlamak için yol arkadaşlarımızla beraber siyaseti Bursa'da ve Türkiye'de kendi demokratik temayüllerimiz içerisinde işleteceğimiz konusunda hiç kimsenin kuşkusu yoktur. Bu yüzden Uludağ Üniversitesi'nde Halk Sağlığı uzmanı Prof. Dr. Kayıhan Pala da Cumhuriyet Halk Partisi'nden aday adayı olmuştur. Neden aday olduğuyla ilgili süreci sizlerle birazdan paylaşacaktır. Öncelikle kendisine hoşgeldin der, bundan sonraki yol arkadaşlığımızda da kendisine başarılar dilerim" diyerek sözlerini tamamladı.

İl Başkanı Hüseyin Akkuş'un ardından söz alan Prof. Dr. Kayıhan Pala açıklamasında şu ifadelere yer verdi: "Bu kararı almamda başta öğrencilerim ve öğretim üyesi meslektaşlarım olmak üzere, Cumhuriyetimizin değerlerinin erozyona uğratılması girişimlerinden kaygı duyan çok sayıda dostumun ve ailemin büyük payı var. Yurttaşı olmaktan büyük onur duyduğum güzel ülkemin son yıllarda karşı karşıya kaldığı sorunlardan büyük sıkıntı duyuyorum. Eğitimde fırsat eşitliğinin azalmasından büyük endişe duyuyorum. Ben, yalnızca babası çalışan, üç çocuklu bir ailenin en büyük evladıyım. Üçümüz de üniversite mezunuyuz. Bizim okula gittiğimiz dönemlerde kamu okulları nitelikli eğitim veren, ülkenin kırsal kesimi dışında hemen herkesin kolaylıkla erişebildiği, eğitimde fırsat eşitliğinin göreli olarak sağlandığı eğitim kurumlarıydı. Gittiğim okulların tamamında nitelikli eğitim aldım. Bütün öğretmenlerimi saygıyla anıyorum. Artık eğitimde fırsat eşitliğinden söz edebilmek neredeyse olanaksız. Yoksulların, dar gelirlilerin ve toplumların geniş kesimlerinin nitelikli sağlık hizmetine erişememesinden endişe duyuyorum. Sorunlarımın eğitim ve sağlık hizmetleriyle sınırlı değil. Her üç gençten biri işsiz. Emek sömürüsü artıyor, işçi sınıfı yoksullaşıyor. Türkiye 2006'da 105. Sırada olduğu kadın erkek eşitliği sıralamasında, 2017 yılında 144 ülke içerisinde ne yazık ki 131. Sıraya geriledi. Kadınların çocuk yaşta evlendirilmesinden, çocukların örselenmesi ve ihmal edilmesinden, hayatın hemen her alanındaki şiddetten, gelir dağılımı adaletsizliğinin artmasından, insan hakları ihlallerinden, hukukun üstünlüğü ilkesinden uzaklaşılmasından, bilim ve sanatın değersizleştirilmesinden endişe duyuyorum. Başta hava kirliliği olmak üzere çevresel kirliliklerin artışından, küresel ısınma ve iklim değişikliğine karşı yeterli önlem alınmamasından endişe duyuyorum. Ülkemizin ticari bir zihniyetle, neredeyse bir şirket gibi yönetilmesine karşı durmak için aday oluyorum. Bir gün, gösterinin arkasındaki ikiyüzlülüğün ortaya çıkacağına, kişiler arasındaki ve toplumsal ilişkilerde içtenliğin kazanacağına olan inancım tamdır. Her türlü ayrımcılığı reddediyorum. Çocuklarımızın tüm farklılıklara saygı gösterilen, herkesin eşit olduğu bir Türkiye'de yaşamaları için bıkmadan, usanmadan uğraş vermek üzere bu kararı aldım."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!