Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

"Katliamı teşvik eden yayınlar durdurulmalı"

Mısır'da güvenlik güçlerinin Rabiatul Adeviyye Meydanı'ndaki darbe karşıtlarına gerçek mermilerle ateş açmasına sert tepki gösteren Güçlü Mısır Partisi, hükümete istifa çağrısında bulundu.

''Katliamı teşvik eden yayınlar durdurulmalı''

Güçlü Mısır Partisi'nden yapılan yazılı açıklamada, güvenlik güçlerinin Rabiatul Adeviyye Meydanı'ndaki darbe karşıtlarına saldırısı kınandı. Açıklamada, "Ordu ve polis, tüm barışçıl göstericilerin can güvenliğini koruma sözü vermişti. Güvenlik güçlerinin bölgede görevlendirilmesinin terörle mücadele için değil, halkı öldürmek için olduğu anlaşılıyor. Güvenlik güçlerinin halkı korumaya gücü yetmiyorsa, hükümet istifa etmeli" ifadesine yer verildi.

Güvenlik güçleri ve "baltacı" adı verilen suç grupları tarafından gerçekleştirilen saldırılara derhal son verilmesi çağrısının yapıldığı açıklamada, "Hükümet, halkın can güvenliğini koruyamayacaksa derhal istifa etmelidir. Bölgedeki hastaneler, gerekli tıbbi malzeme ile birlikte bir an önce yaralılara müdahaleye yardımcı olmalıdır. Katliamla ilgili derhal soruşturma başlatılmalı, katliamı teşvik eden, halkı nefret ve kargaşaya yönlendiren yayınlar durdurulmalıdır" denildi.

UKC LİDERİ DE SALDIRILARI KINADI

Mısır'da liberal ve sol eğilimli partileri bünyesinde barındıran Ulusal Kurtuluş Cephesi (UKC) lideri Abdulgaffar Şükür de darbe karşıtı gösterilerin düzenlendiği Rabiatul Adeviyye Meydanı'ndaki saldırıları kınadı.

Şükür yaptığı açıklamada "Akan kan hepimizin içini acıtıyor. Yaşanan olayı kınıyoruz. Söz konusu saldırı, Baltacıların Mursi destekçisi eylemcilere saldırması ya da başka bir senaryonun neticesinde gerçekleşmiş olabilir. Henüz bir netlik yok. Olayları yorumlamadan önce resmi açıklamayı beklemeliyiz" diye konuştu.

Savunma Bakanı ve Genel Kurmay Başkanı Abdulfettah es-Sisi'nin "terör ve şiddete karşı sokaklara inin" çağrısı ile Rabiatul Adeviyye Meydanı'nda meydana gelen ölümler arasında bir ilginin olmadığını öne süren Şükrü, "Bölge sakinlerini taciz ederek korkutma ve yol kesme gibi eylemlere girişilmediği sürece herkesin barışçıl şekilde gösteri düzenlemek hakkıdır" dedi.

EL-EZHER ŞEYHİ DANIŞMANI: "BUNU DİKTATÖR DÖNEMİNDE BİLE GÖRMEDİK"

Mısır El-Ezher Şeyhi Danışmanı Hasan eş-Şafii, yerel ve uluslararası insan hakları kuruluşlarının Rabiatul Adeviyye Meydanı'ndaki "katliama" tepkisiz kalmalarını eleştirerek, "Diktatörlüğün hüküm sürdüğü dönemde bile bunun benzerini görmedik" açıklamasında bulundu.

Şafii yaptığı yazılı açıklamada, Rabiatul Adeviyye Meydanı'nda demokrasi yanlılarına ateş açılmasına ilişkin, "Diktatörlüğün en koyu haliyle hüküm sürdüğü dönemde bile bunun benzerini görmedik. Eski Cumurbaşkanı Abdunnasır döneminde 1 ya da 2 kişinin ölümü, hükümetlerin düşmesi, yönetimin değişmesi için yeterliydi" ifadesini kullandı.

Abdunnasır'ın, iktidarına karşı kitlesel gösterilerin yapıldığı 1967 yılında muhaliflerini öldürmediğini belirten Şafii, Rabiatul Adeviyye'deki katliama sessiz kalan insan hakları örgütlerini de eleştirerek, "Öldürülen ya da hakarete uğrayan bir kişi için seferber olan insan hakları örgütleri şimdi nerede?" sorusunu yöneltti. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!