Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

"Katliamı kınıyor ve lanetliyoruz"

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Srebrenitsa soykırımının 18. yılı nedeniyle yaptığı açıklamada; anne babaları evlatsız, çocukları anasız babasız bırakan katliamı kınadığını ve lanetlediğini kaydetti.

''Katliamı kınıyor ve lanetliyoruz''

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Srebrenitsa soykırımının 18. yılında, tüm Bosna ile İslam dünyasıyla yüreğinde insan sevgisi olan herkesle anne babaları evlatsız, çocukları anasız babasız bırakan katliamı kınadığını ve lanetlediğini bildirdi.

Kılıçdaroğlu, yaptığı yazılı açıklamada, "Bir insanlık suçu olan Srebrenitsa soykırımının 18. yılında bir kez daha Bosnalı kardeşlerimizin büyük acısını içtenlikle paylaşıyorum" ifadesini kullandı.

Sırp birliklerince 11 Temmuz 1995'te 8 bin 372 Boşnak'ın, otobüs ve kamyonlarla götürüldükleri ormanlık alanlarda, fabrikalarda, depolarda hunharca katledildiğini belirten Kılıçdaroğlu, toplu mezarlara gömülen insanlardan kimlikleri tespit edilenlerden 409'unun Potoçari'de toprağa verildiğini aktardı.

Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Potoçari Mezarlığı'nda toplanan binlerce insan, dua edip, gözyaşı döktü. Bu gözyaşları, 18 yıl önce katledildikten sonra bedenleri parçalanan, toplu mezarlardan yıllar sonra çıkarıldıktan sonra kimlikleri güçlükle belirlenen kurbanlar için akıtılıyor. Toprağa verilecek soykırım kurbanları arasında doğduğu gün katledilen bir bebek de bulunuyor.

Bugün başta Potoçari olmak üzere tüm Bosna ile birlikte bizler ve İslam dünyası ile yüreğinde insan sevgisi olan herkes, anneleri, babaları evlatsız, çocukları anasız, babasız bırakan katliamı kınıyor ve lanetliyoruz. Bir daha böyle bir insanlık suçunun işlenmemesi dileğiyle özellikle siyasette dini inanç ve ırkçılığın hiçbir şekilde kullanılmaması gerektiğine dikkat çekerek, hayatlarını kaybetmiş olmaları nedeniyle her yıl acılarını benliğimizde hissettiğimiz Bosnalı kardeşlerimize rahmet, ailelerine, yakınlarına ve Bosnalılara sabır ile başsağlığı dileklerimi tekrarlıyor, saygılar sunuyorum."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!