Katar, OPEC'ten ayrılacağını bildirdi

Katar, Ocak 2019'da üyelikten ayrılacağını Petrol İhraç Eden Ülkeler Birliği'ne (OPEC) bugün bildirdi. OPEC üyesi Katar, günde 656 bin varil petrol üretimi yapıyor.

Katar, OPEC'ten ayrılacağını bildirdi

Katar Enerji Bakanı Saad el-Kaabi, ülkesinin Ocak ayı itibariyle Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nden (OPEC) çekileceğini söyledi.

Katar dünyanın en büyük sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) ihracatçısı olsa da OPEC içinde en az petrol çıkaran ülkelerden biri konumunda bulunuyor.

El-Kaabi, düzenlediği basın toplantısında Katar'ın bu kararı uzun vadeli stratejisini değerlendirme ve uluslararası rolünü artırma planı çerçevesinde aldığını ifade etti.

57 YILDIR OPEC ÜYESİ

Bu hafta Viyana'da yapılacak OPEC toplantısına Katar'ın son defa katılacağını belirten el-Kaabi, "Katar Ocak 2019 itibariyle OPEC üyeliğinden çekilmeye karar vermiş ve kararını bu sabah OPEC'e iletmiştir" dedi.

Katar'ın 57 yıldır üyesi olduğu OPEC'ten ayrılma kararı almasının kolay olmadığını ifade eden el-Kaabi, ülkenin OPEC üretim kararlarına etkisinin küçük olduğunu belirtti.

Diğer OPEC üyesi olmayan petrol üreticileri gibi Katar'ın da tüm taahhütlerine sadık kalmayı sürdüreceğini belirten bakan, ülkesinin LNG üretimini artırmaya odaklanacağını belirtti.

El-Kaabi, OPEC'ten ayrılma kararı ile OPEC'in fiili lideri Suudi Arabistan'ın Katar'a uyguladığı siyasi ve ekonomik boykotun bağlantısı olmadığını belirtti.

PETROL FİYATLARI YÜKSELDİ

Cuma günü 59,87 dolardan güne başlayan ve gün içinde 60,41 dolara kadar çıkan Brent petrolün varil fiyatı, bu sabah 60,82 dolardan açıldı. Brent petrolün varili saat 09.15 itibarıyla yüzde 2,54 artışla 62,37 dolardan işlem görmeye başladı. Aynı dakikalarda Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili ise 53,63 dolardan alıcı buldu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!